„Сърбия има сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, корупцията в правителството и сериозни ограничения на свободата на изразяване и печата“.
Това се казва в доклада за правата на човека, публикуван от Държавния департамент на САЩ, съобщи „Данас“.
Когато става въпрос за ограничения на свободата на изразяване и печата, Държавният департамент набляга особено на насилието, заплахите за насилие и съдебните производства срещу журналисти.
Сред отбелязаните проблеми са трафикът на хора, насилието или заплахите за насилие, насочени към лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални, интерсексуални или други сексуални малцинства.
В него се посочва, че според много наблюдатели многобройни случаи на корупция, социално и домашно насилие, нападения срещу гражданското общество и други злоупотреби са останали неразкрити и ненаказани, като се отбелязва, че правителството е предприело стъпки за установяване, разследване, преследване и наказване на държавни служители и полицията, които са нарушили правата на човека - след публични твърдения за злоупотреби.
Посочва се, че независими международни и местни неправителствени организации и надзорни органи са съобщили, че съдебната система в Сърбия е обект на корупция и политическо влияние, както и че правителствени служители и депутати продължават публично да коментират разследвания, съдебни производства или работата на отделни съдии и прокурори.
Позовавайки се на доклада на Freedom House, Държавният департамент посочва, че Сърбия е определена като "преходен или хибриден режим". Отбелязва се и непрекъснатия и нарастващ натиск на правителството върху независими медийни къщи и журналисти, както и засилващата се доминация и манипулация на медиите, които произхождат от държавната компания Telekom Srbije.
В доклада се споменават самоналожената автоцензура сред журналистите, затрудненият достъп на опозиционните лидери до медиите и финансите. Обърнато е внимание и на факта, че Регулаторният орган за електронни медии (РЕМ) е удължил с още 8 години лицензите за национално излъчване на телевизии с проправителствена редакционна политика.
Критиките на опозиционни лидери и активисти на гражданското общество се отнасят до факта, че РЕМ не е ефективен в работата си и че постоянно е на страната на управляващата коалиция, което осигурява несправедлива медийна среда. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства