Министерството на отбраната на САЩ възстановява закритият преди 7 години Втори флот, действащ в западната част на Атлантическия океан - по източното крайбрежие на страната и в Северния Атлантик.
В официалното съобщение на Пентагона не се посочва изрично конкретна държава като причина за промяната, но от използваните думи за "растящо притовопоставяне на свръхдържави" се разбира, че най-вероятно това е Русия. Освен това "Ройтерс" припомня, че в последната версия на стратегията за национална сигурност на САЩ справянето с предизвикателствата, отправяни все по-агресивно от Русия и Китай, бе поставено в центъра на бъдещите действия.
Втори флот е основан през 1950 г. със зона на действие от почти 17 милиона квадратни километра - от Северния полюс до Куба и от източното американско крайбрежие до средата на Атлантика. На изток от него - в целия Източен Атлантик, около Европа, в Средиземно море и около Африка (до бреговете на Сомалия) бе зоната на действие на Шести американски флот.
Той бе разформирован през септември 2011 г. покрай опитите за "презареждане" на отношенията с Русия. Към този момент в него имаше около 126 кораба, 4500 самолета, 90 000 души и бази по източния бряг на САЩ.
Освен това в петък Пентагонът предложи да приеме в Норфолк, щата Вирджиния, командването на бъдещите съвместни сили на НАТО за гарантиране свободата на движение през океана. Другото предложено командване за логистиката в Европа вероятно ще бъде в Германия.
"Ройтерс" се позовава на изказване на адмирал Джон Ричардсън, командващ американския военноморски флот. "Стратегията ни за национална отбрана даде да се разбере, че се върнахме към епохата на надпревара между свръхдържави и сферата на сигурността продължава да се усложнява и да поставя пред нас все повече предизвикателства", цитира думите му агенцията.
Ричардсън потвърждава, че Втори флот ще поеме предишния си район на отговорност, но не посочва каква структура ще има и с колко кораба, подводници, самолети и десантни части ще разполага. Представител на ВМФ казва за "Ройтерс", че още не са взети решения кой ще е командващ, с какво ще разполага и кога флотът трябва да влезе в бойна готовност.
Русия увеличи морските патрули в Балтийско море, Северния Атлантик и Арктика, макар че засега тази активност е по-слаба, отколкото в годините на студената война, казват от НАТО. Неотдавна медиите съобщиха, че САЩ възстановяват в Исландия свой център за следене на тази дейност.
Американското издание "Дифенс нюз", което също съобщава новината, допълва, че завръщането на Втори флот е само една от промените в следващите години. През април министърът на отбраната Джим Матис каза, че иска силите на ВМФ да намалят ротационните мисии и да се фокусират върху това да бъдат по-непредвидими - да правят по-кратки и може би по-чести излизания в открито море, като така държат противника в напрежение какво следва.
Пред конгресмени Матис обясни, че за конкуренция между велики сили не може военноморските сили "просто да се въртят по график, позволяващ да се знае с три години напред кой самолетоносач в коя част на света ще бъде."
"Когато ги изпращаме, може да е за кратко време. Днес в Южнокитайско море може да има три самолетоносача и след две седмици може да е останал само един, а двата да са вече в Индийския океан и след 90 дни да са се прибрали. Няма да прекарват по 8 месеца в открито море и ще имаме сили, способни бързо да се съберат и разположат, за да се справят с бойна ситуация без да се налага хората да са далеч от семействата си и без да се прекъсват циклите за поддръжка... на практика ще увеличим времето им за тренировки."
Сред обсъжданите големи размествания с цел създаване на нов модел на непредвидимост в Пентагона обмисляли да изтеглят групата на самолетоносача "Хари Труман" от Близкия изток и да го разположат на европейския военен театър като спирачка за Русия.
Самолетоносачът "Тиъдор Рузвелт" по време на учения през 2008г. в Атлантика
Пентагонът предложи да приеме в Норфолк, щата Вирджиния, командването на бъдещите съвместни сили на НАТО за гарантиране свободата на движение през океана
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство