Президентът на Съединените щати Джо Байдън, държавният глава на Южна Корея Юн Сук Йол и министър-председателят на Япония Фумио Кишида днес се споразумяха да ускорят усилията на трите страни за намаляване на зависимостта от руската енергия, предаде БНР с позоваване на Ройтерс.
В отговор на инвазията на Русия в Украйна лидерите се споразумяха да продължат да подкрепят Киев и да поддържат силни, координирани санкции срещу Москва, като същевременно се стремят към допълнително ограничаване на зависимостта от руската енергия.
"Ние вярваме, че дълготрайният урок от тази катастрофална агресивна война трябва да бъде постоянната воля на международната общност да поддържа принципите на териториалната цялост, суверенитета и мирното разрешаване на спорове“, се посочва в тяхното съвместно изявление след тристранната им среща в Кемп Дейвид.
"Ние потвърждаваме нашето мнение, че когато тези основополагащи принципи бъдат отхвърлени навсякъде, те представляват заплаха за нашия регион", се казва още в съвместното им изявление.
Тримата лидери също така заявиха в съвместната декларация, наречена принципите на Кемп Дейвид, че те "застават обединени" в своя ангажимент за постигане на пълна денуклеаризация на Северна Корея.
"Оставаме ангажирани с диалога с КНДР (Корейската народнодемократична република) без предварителни условия. Стремим се да се занимаваме с правата на човека и хуманитарните въпроси, включително незабавното разрешаване на проблемите с отвличанията, задържаните и нерепатрираните военнопленници. Ние подкрепяме обединен Корейски полуостров, който е свободен и в мир.“ - добавиха те в документа, публикуван след тяхната тристранна среща.
Преди тази среща Сеул предупреди, че Северна Корея може да изстреля нова междуконтинентална балистична ракета (ICBM) като провокация на фона на събитието.
Същевременно трите страни осъдиха "опасните и агресивни действия" на Китай в Южнокитайско море с най-категоричния език, използван досега от тях в съвместно изявление.
"По отношение на опасните и агресивни действия, на които наскоро станахме свидетели от страна на Китайската народна република в подкрепа на нейните незаконни морски териториални претенции в Южнокитайско море, ние... категорично се противопоставяме на всеки опит за едностранна промяна на статуквото в индо-тихоокеанските води", се казва в позицията на тримата лидери.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал