Саудитска Арабия не изключва сближаване с Израел, но на "по-висока цена"
- 12:58, 16 Януари, 2024
снимка: БГНЕС
Само седмици преди Хамас да започне атаката си срещу Израел на 7 октомври, Саудитска Арабия заяви, че е все по-близо до нормализиране на дипломатическите връзки с еврейската държава. Въпреки тримесечната война, оставила повече от 23 000 мъртви палестинци и кипящия арабски свят, Рияд сигнализира, че признаването на Израел все още може да се "сложи на масата". По време на друга дипломатическа совалка в Близкия изток, включително в Саудитска Арабия и Израел, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен миналата седмица заяви, че преговорите за нормализиране продължават да се провеждат и "има ясен интерес в региона всичко това да продължи".
"По отношение на интеграцията, нормализацията, да, говорихме за това всъщност на всяка спирка, включително разбира се тук, в Саудитска Арабия“, каза Блинкен пред репортери в Саудитска Арабия, преди да се отправи към Израел. "И мога да ви кажа следното: тук има ясен интерес да се преследва това. Този интерес е налице, реален е и може да бъде трансформиращ“, коментира Блинкен. В интервю за BBC посланикът на Саудитска Арабия в Обединеното кралство каза, че има интерес от нормализиране на отношенията от 1982 г. Експерти обаче са на мнение, че цената, която Саудитска Арабия би поискала в замяна на нормализирането, ще бъде по-висока сега, отколкото преди войната в Газа, тъй като Рияд може да се почувства принуден да извлече повече отстъпки от Съединените щати и Израел. CNN се обърна към саудитското външно министерство за коментар.
"Саудитското правителство все още е отворено за нормализиране, при условие че Израел предприеме конкретни стъпки на място, за да създаде основите на решение с две държави“, каза Али Шихаби, саудитски автор и анализатор. "Това би било, например, пълно премахване на блокадата от Газа, пълно овластяване на ПА (Палестинските власти) в Газа и (на) Западния бряг, изтегляне от ключови зони на Западния бряг. Стъпките, каза Шихаби, трябва да бъдат „конкретни, а не празни обещания, за които Израел може да забрави". Въпреки че Блинкен не призова за прекратяване на огъня в Газа, той добави, че по-нататъшната интеграция на Израел в Близкия изток ще изисква "конфликтът да приключи". Палестинците се стремят към независима държава в окупирания Западен бряг, Източен Йерусалим и Газа. Повечето мюсюлмански и арабски страни са отказали да признаят Израел, докато не бъде създадена такава държава.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и други официални лица многократно отхвърляха перспективата за палестинска държава. Миналия месец президентът на САЩ Джо Байдън каза, че израелското правителство "не иска решение с две държави". През 2020 г. четири арабски страни - Обединените арабски емирства, Бахрейн, Мароко и Судан, признаха Израел съгласно набор от договори, заобикаляйки дългогодишното арабско искане за палестинска държава. Оттогава администрацията на Байдън работи, за да накара Саудитска Арабия, широко смятана за лидер в мюсюлманския свят, да последва примера, ход, който можеше да отвори вратата на други мюсюлмански страни да признаят Израел. Считан за един от архитектите на споразуменията, посланикът на ОАЕ Юсеф Ал Отайба по това време подчерта жизнеспособността на решението за две държави, като посочи, че то не е изоставено в името на нормализацията. Договорът между ОАЕ и Израел „незабавно спира анексията на Западния бряг и потенциала за насилствена ескалация. Той поддържа жизнеспособността на решение с две държави, одобрено от Арабската лига и международната общност“, каза Отайба. Докато създаването на палестинска държава беше официалната позиция на Рияд от две десетилетия, искането отсъстваше от официалната реторика през последните години, преди нападението от 7-и октомври. На въпрос относно изискванията на Саудитска Арабия за нормализиране на отношенията с Израел, саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман през септември каза пред Fox News, че се надява сделката да "достигне място, което ще улесни живота на палестинците".
превод: Faktor.bg
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства
Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица
На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество