България
Съветът на Европа: Нужни са спешни мерки срещу трафика на хора в България
- 21:33, 31 Януари, 2023
Осигуряване на жертвите на достъп до правосъдие
На съвместни срещи с Националната комисия за борба с трафика на хора и българския парламент представители на ОССЕ и Съвета на Европа споделиха констатациите от посещението на специалния представител в страната и третия доклад за оценка на ГРЕТА. Те призоваха България да предприеме действия в няколко ключови области, като например засилване на координацията на усилията за борба с трафика на хора, приемане на нова стратегия за борба с трафика на хора и осигуряване на достъп на жертвите до правосъдие.
Специалният представител на ОССЕ Ричи изтъкна належащата необходимост да се определят приоритети и да се инвестира в усилията за борба с трафика на хора, включително чрез повишаване на значимостта на въпроса за държавното ръководство и предприемане на по-амбициозни политически действия.
"Като една от ключовите страни на произход за трафика на хора в Европа, България се нуждае от стабилна стратегия с акцент върху превенцията и изправянето на трафикантите пред съда." - каза той.
Петя Несторова, изпълнителен секретар на експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа, ГРЕТА, подчерта необходимостта от повишено политическо внимание към проблема и адекватно бюджетно финансиране, което да осигури устойчивост на мерките за борба с трафика на хора и управлението на приютите. "Последните препоръки, отправени от ГРЕТА към България, се фокусират върху гарантирането на достъп до правосъдие за жертвите на трафик. Това изисква да се осигури ефективен достъп на жертвите до обезщетение и да се подкрепи тяхното икономическо и социално приобщаване." - посочи тя.
Специалният представител на ОССЕ извършва множество посещения в страните всяка година, за да подкрепи държавите участнички в ОССЕ в борбата с трафика на хора, да сподели препоръки за по-нататъшни действия и да събере най-добрите практики за борба с това ужасяващо престъпление. Докладът на Ричи след посещенията му в страните през 2021 г. беше публикуван през 2022 г.
Експертната група за борба с трафика на хора към Съвета на Европа (ГРЕТА) следи за прилагането на Конвенцията за борба с трафика на хора от 48-те държави, които са я ратифицирали. ГРЕТА е оценявала действията на България срещу трафика на хора три пъти (през 2011 г., 2015 г. и 2019 г.). Последният доклад на ГРЕТА за България беше публикуван през април 2021 г.
Следете с Фактор
България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
България
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Още от България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
"Кандидатурата на Борисов за премиер е невъзможна"