Бъдещата администрация на избрания за президент на САЩ Джо Байдън разглежда връщането на страната сред участничките в Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма като основа за по-нататъшни преговори с Техеран по въпроси от по-общ характер. Това заявява в публикувано днес интервю за в. "Уолстрийт джърнъл" Джейк Съливан, номиниран от Байдън за президентски съветник по националната сигурност, предаде ТАСС.
"Смятаме, че това е изпълнимо и постижимо", коментира Съливан. Според него връщането на САЩ в ядрената сделка и отменянето на икономическите санкции срещу Техеран, наложени от администрацията на сегашния американски президент Доналд Тръмп, ще положат основа за преговори по по-широки теми.
По думите на Съливан нарастващата конкурентоспособност на САЩ в икономиката е база за формиране на външнополитическия курс на администрацията Байдън в редица насоки - реформа на международните организации, заздравяване на отношенията със съюзниците на страната и противопоставяне срещу нейни съперници като Китай.
"Представяме си формула, действала в миналото, осигурила радикален растеж на частния сектор и развитие на иновации у нас", отбелязва той. "Основен критерий при това положение става международната икономическа политика, насочена към създаване на работни места и вдигане на трудовите възнаграждения в Съединените щати", казва Съливан.
Той признава, че администрацията на Байдън смята за перспективен подход да развива последователно само курса на предишната администрация към нормализиране на отношенията между Израел и арабските страни, допълва БТА.
"Надяваме се да заздравим, да задълбочим и да разширим нормализацията на отношенията между Израел и арабските държави", добавя избраникът на Байдън за съветник по националната сигурност.
Джейк Съливан
Още от Свят
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Вучич: Стратегическата ни цел е членство в ЕС, но държим на приятелите от Изтока
"Ще направим всички необходими промени, ще ускорим всички процеси"
Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана
"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“