22 Декември, 2025

Съюз на съдиите: Репликата на Иван Гешев, че независимост на съдебната власт не съществува, може и да е вярна

Съюз на съдиите: Репликата на Иван Гешев, че независимост на съдебната власт не съществува,  може и да е вярна

Калин Калпакчиев, председател на Съюза на съдиите

Съдийската колегия реагира някак под принуда и с нежелание с публикуването на личните данни на съдия Мирослава Тодорова., не е ясно какво ще се случи от проверката в инспектората и защо прокуратурата не е активна по този случая Това заяви пред БНР Калин Калпакчиев, председател на Съюза на съдиите в България.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ той посочи, че липсата на адекватна и своевременна реакция от Висшия съдебен съвет, от прокуратурата, от инспектората показва, че има, както се изрази самата съдия Тодорова, че има някаква организирана анархия или некомпетентност и неспособност за защита личните данни на съдиите.

„Ако всеки един съдия може да стане жертва на подобна „немарливост“, това изобщо не е маловажен проблем“, каза Калпакчиев.

„Репликата на кандидата за главен прокурор (Иван Гешев – б.р.) изпусна в интервюто си или може би провокативно да казал, знаейки, че нищо няма да последва от това, всъщност може и да е вярна, т.е., че разделение на власти и по-специално независимост на съдебната власт не съществува или поне в повечето случаи“, изтъкна още той.

Според него ВСС е успял успешно до момента да подмени изцяло разговора и темата, която е важна в хода на процедурата по избор на главен прокурор – от една страна реформа на прокуратурата, правомощията на главния прокурор, намаляване на правомощията в толкова много сфери в обществения живот.

„Когато е ясно, че се разполага същината на процедурата в летния сезон, това показва нежелание да има сериозно обсъждане“, смята Калпакчиев.

Сподели:

Коментари (0)

Шеф на частна АГ болница в Пловдив е обвинен в присвояване на милиони

Шеф на частна АГ болница в Пловдив е обвинен в присвояване на милиони

Според съда обаче, Йорданов, който по документи е собственик на частното лечебно заведение, няма опасност да се укрие и той беше пуснат веднага под гаранция

Апелативният съд в Пловдив повиши на 17 години затвор наказанието за убиеца от Цалапица

Апелативният съд в Пловдив повиши на 17 години затвор наказанието за убиеца от Цалапица

Според съда, Ангел Бизюрев се е отнесъл с безразличие и равнодушие към възможността да убие Малинов, защото е знаел много добре какви по сила и брой удари му е нанесъл. Той е "пренебрегнал молбата на Малинов да преустанови побоя".

Пуснаха от ареста срещу 5 000 лева бившия директор на 138-о ОУ, монтирал камери в тоалетните

Пуснаха от ареста срещу 5 000 лева бившия директор на 138-о ОУ, монтирал камери в тоалетните

Адвокат Костадин Костадинов, който е на снимката, издейства гаранцията. Срещу Александър Евтимов са повдигнати две обвинения – за използване на нерегламентирани устройства и за разпространяване на порнографско съдържание