СДС изразява разочарованието си от решението на американската фондацията "Гети"* да предостави 185 000 долара за проучвания, технически обследвания и лабораторни анализи за състоянието на монумента на Бузлуджа, известен още като "летящата чиния".
Това се казва в позиция на партията. В нея от СДС посочват, че този връх е светиня, тъй като там е загинал Хаджи Димитър. Но днес там се издига паметник, "който е антипод на всичко, за което се бориха нашите национални герои". Освен това считат, че реставрацията на монумента е символна реабилитация на мракобесния комунистически режим.
Вижте пълния текст на позицията на СДС:
На този връх-светиня за освободителната ни борба от турско робство, където костите си остави Хаджи Димитър, а подвигът му възпя Ботев, днес се издига паметник на един режим, който е антипод на всичко, за което се бориха нашите национални герои. Нещо повече, този режим натрапваше своя монумент като най-значимия символ на върха и успя да насади в съзнанието на поколения българи старото име – Бузлуджа, за да бъде свързвано не с Хаджи Димитър, а с Димитър Благоев и социалистическото движение.
С решението на фондация „Гети“ този процес ще продължи и ще помогне за героизирането на един режим, който силово налагаше идеологията си и се разправяше жестоко с тези, които отказваха да я приемат. Идеология и политика, за които историята произнесе своята присъда и ги заклейми като антихуманни, а нашият парламент прие през 2000 г. Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен.
От СДС смятаме, че дори и да бъде реставриран монументът, той няма да разказва обективната истина за тези най-черни страници от историята ни, а ще бъде използван за реабилитиране на мракобесния комунистически режим. Ние, като партия на демократичните промени, не можем и няма да оставим истината да бъде подменяна, както в учебниците, така и чрез паметниците ни.
Допускаме, че фондацията, основана от Джон Пол Гети, е била подведена за културно-историческата значимост на паметника. Затова се обръщаме към тях с предложение да помогнат на някой друг от стотиците обекти в България от различни епохи, които наистина допринасят за световното историческо наследство.
*Институтът по Консервация Гети (GCI) в Лос Анджелис, Калифорния, е програма на тръста „Дж. Пол Гети”. Основаният през 1985-а GCI със седалище в Лос Анджелис представлява частна международна научноизследователска институция, посветена на напредъка в консервационните практики чрез създаването и предоставяне на технологични знания. Той „служи на консервационната общност чрез научни изследвания, образование и обучение, модели на полеви проекти и разпространение на резултатите както от собствената дейност, така и от работата на други в областта“, пише в сайта на организацията. В работата си „спазва принципите, които ръководят дейността на тръста: обществена полза, филантропия, обучения и достъпност”. Институтът работи както за опазването на произведения на изкуството, така и за съхраняване на архитектурно наследство.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас