24 Ноември, 2024

Сеул: Сътрудничеството между Русия и Пхенян е сериозна заплаха за глобалната сигурност

Сеул: Сътрудничеството между Русия и Пхенян е сериозна заплаха за глобалната сигурност

лидерите на Русия и Северна Корея

Пред ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен Юн определи настоящата ситуация като „тежка“

Военното сътрудничество между Москва и Пхенян представлява „голяма заплаха за глобалната сигурност“, заяви южнокорейският президент Юн Сук Йол.

Този коментар идва, след като предишния ден Пентагонът съобщи, че Северна Корея е изпратила 10 000 войници в Русия, предаде АФП.

„Това незаконно военно сътрудничество между Русия и Северна Корея представлява сериозна заплаха за сигурността на международната общност и може да представлява сериозен риск за нашата национална сигурност“, заяви Юн.

Шпионската агенция на Сеул по-рано заяви, че Северът е изпратил хиляди войници, включително елитни специални части, в Русия.

„Това незаконно военно сътрудничество между Русия и Северна Корея е значителна заплаха за сигурността на международната общност и може да представлява сериозен риск за националната ни сигурност“, каза президентът Юн.

„Трябва да проучим задълбочено всички възможности и да подготвим контрамерки“, каза той и добави, че „мерките ще бъдат активно предприемани стъпка по стъпка“ в зависимост от напредъка на руско-севернокорейското военно сътрудничество, според президентската канцелария.

Това сътрудничество „разклаща фундаментално международния ред, основан на правила, и застрашава мира на Корейския полуостров и в световен мащаб“, подчерта президентът.

Севернокорейският министър на външните работи е заминал за Москва, съобщи официалната Корейска централна информационна агенция на Пхенян, без да дава подробности.

Южна Корея, която е голям износител на оръжия, по-рано заяви, че ще преосмисли дали да доставя оръжия директно на Украйна - нещо, за което западните ѝ съюзници отдавна призовават. Досега Сеул се противопоставяше поради дългогодишната си вътрешна политика.

Сеул вече е продал танкове, гаубици, бойни самолети и ракетни установки на стойност милиарди долари на Полша, ключов съюзник на Киев.

През юни Южна Корея се съгласи да прехвърли на Полша знанията, необходими за изграждането на танкове К2, което според експерти може да бъде ключова стъпка към производство на територията на Украйна.

В телефонен разговор с ръководителя на ЕС Урсула фон дер Лайен Юн определи настоящата ситуация като „тежка“, като предупреди, че влизането на севернокорейски войски във фронтовата линия може да „се случи по-рано от очакваното“.

Миналата седмица Украйна съобщи, че севернокорейски войници са пристигнали в „зоната на бойните действия“ в граничния район на Русия - Курск.

Северна Корея отрича да е изпратила войски в Русия, но в първия коментар в държавните медии миналата седмица заместник-министърът на външните работи на страната заяви, че ако такова разполагане се случи, то ще бъде в съответствие със световните норми.

„Ако има такова нещо, за което говорят световните медии, мисля, че това ще бъде акт, съответстващ на разпоредбите на международното право“, заяви Ким Чен Гю, заместник-министър на външните работи на Северна Корея, отговарящ за руските въпроси./ БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства