25 Ноември, 2024

Северна Македония: Руската агресия не трябва да се сравнява с България, ще решим въпросите си с протокол

Северна Македония: Руската агресия не трябва да се сравнява с България, ще решим въпросите си с протокол

Буяр Османи

„Въпросът за аналогия с руската агресия в Украйна, колкото и привлекателно да звучи, мисля, че не е коректен и не е добре да се прави, защото това, което се случва в Украйна, е безпрецедентен случай след Втората световна война, при който една държава се опитва да окупира съседна държава, да наруши основните правила на международния правен ред. Мисля, че не е в наш интерес да се опитваме да сравняваме руската агресия в Украйна с нашия спор с Република България“, каза външният министър на РС Македонвия Буяр Османи по време на днешния брифинг за медиите.

Все повече се засилва схващането както сред европейските държави-членки, така и в самия ЕС, че въпросът за разширяването се превръща в проблем на сигурността. Винаги сме предупреждавали, че това не е просто въпрос на политическо приключване на този политически проект на ЕС, а въпрос на консолидация на сигурността на континента, който сега се оказва слабо място в условията, когато ЕС трябва да играе по-важна геополитическа роля. Разбира се, тази рана в организма на ЕС му пречи да влезе с целия си капацитет на геополитическата арена, каза той.

„Ако виждането е, че разширяването на ЕС е компонент на сигурността, тогава можем смело да заявим, че ако искаме да спрем в бъдеще събития, подобни на тези в Украйна, трябва бързо да се вземат решения, които да започнат от нас. Всяка смяна на динамиката в региона трябва да започне от нас”, заяви Османи.

Според министъра, в момента сигурността на РС Македония не е пряко застрашена.

„Не е налице достоверна информация за пряка заплаха в региона. Но предвид контекста и отношенията между страните в региона, откритите въпроси, наличието на руско влияние в региона, регионалните участници, които все повече са склонни към национализъм за сметка на европейската перспектива, всичко това дава достатъчно аргументи да бъдем внимателни. Затова смятаме, че откритият въпрос, свързан с блокирането на процеса на присъединяване на Северна Македония и Албания, допълва кръга от отворени въпроси в региона", каза Османи.

Според него насърчаването на европейската перспектива на региона ще допринесе и за консолидирането на сигурността на Европейския съюз

Що се отнася до България, министърът посочи, че комуникацията с българското правителство е на политическо ниво. Последният кръг от политическите разговори се проведе в Мюнхен, а предложението е с един всеобхватен протокол да се определят въпросите за деблокиране на процеса на присъединяване. Елементите на този протокол предстои да бъдат утвърдени, посочи Османи.

Той още веднъж подчерта, че става въпрос за „двустранен спор, при който дали приемаме нещо или не, решаваме ние”. „Ние решаваме, България решава, влезли сме в динамични разговори, за да преодолеем тези въпроси в интерес на европейската перспектива на региона, което смятам, че е от стратегическо значение и на Република Българи”, подчерта Османи.

Той заяви, че се надява до юни да се намери решение, за да започнат преговорите с ЕС.

Министър Османи е категоричен, че опитът за аналогия на руската агресия в Украйна със спора с Република България „не е в наш интерес”.

„Въпросът за аналогия с руската агресия в Украйна, колкото и привлекателно да звучи, мисля, че не е коректен и не е добре да се прави, защото това, което се случва в Украйна, е безпрецедентен случай след Втората световна война, при който една държава се опитва да окупира съседна. държава, да наруши основните правила на международния правен ред. Мисля, че не е в наш интерес да се опитваме да сравняваме руската агресия в Украйна с нашия спор с Република България“, каза Османи. 
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.