Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган проведе първата си среща лице в лице с президента на САЩ Джо Байдън. Фактът, че срещата, която трябваше да отнеме 45 минути, продължи 1,5 часа, показа ширината на темите, които двамата президенти е трябвало да обсъдят, пише турското англоезично издание Daily Sabah, цитирано от "Фокус".
Байдън пристигна в Обединеното кралство за срещата на Г-7 непосредствено преди срещата на върха на НАТО. За разлика от ерата на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, декларацията на Г-7 включваше коментари срещу нарастващата сила на Китай.
Освен това онези, които проследиха пресконференцията на Байдън след срещата на Г-7, ясно видяха, че основната точка в дневния ред на американския президент е да привлече Европа на своя страна срещу влиянието на Китай.
Да, неизбежно е отношенията с Русия, които се подобриха през периода на Тръмп, да бъдат отново обтегнати. Вижда се обаче, че това е по-риторично, отколкото при Китай.
Проектът на Байдън „Изграждане на по-добър свят“ на стойност 7 милиарда долара, който е предложен като алтернатива на китайската инициатива „Пояс и път“, и фактът, че Италия - първата страна от Г-7, която участва в китайската инициатива от 2019 г. - реши да се оттегли от проекта преди седмица, са неща, които не могат да се разглеждат отделно едно от друго.
Ердоган обаче е майстор на шаха. Затова преди срещата с Байдън, който се опитва да увеличи американското влияние чрез икономическо развитие, той заяви на летището, че Турция и Китай са „приключили процеса на споразумение“ за търговия в местни валути между двете страни.
Необходимо е също така да се разгледат адресите, които Ердоган посочи преди и след срещата на върха на НАТО.
Има две важни неща, които турската външна политика направи на международната сцена през последната година.
Първо, Турция стабилизира Либия въпреки линията Русия-САЩ-Франция, заяви присъствието си в Синята родина (Средиземно и Егейско море) и консолидира влиянието си в Африка.
Второто несъмнено е краят на 30-годишната окупация на Карабах с подкрепата на Турция. И двете станаха факт, въпреки гиганти на НАТО - като САЩ и Франция.
От тази гледна точка е необходимо да се разберат двете политически послания, изпратени от Ердоган. Ден преди срещата на върха на НАТО той изпрати делегацията на държавата на най-високо ниво в областта на сигурността и дипломацията в Либия. Щом се върна от срещата на върха на НАТО, той дойде в Азербайджан и посети Шуша, един от историческите градове, освободени от Армения.
В допълнение към всичко това, Ердоган продължи да използва реторика и да демонстрира отношение, което насочва вниманието към значението на НАТО както за Турция, така и за световния мир. Както втората по големина армия на НАТО, така и единственият член с мнозинство от мюсюлмани, лидерът на турската политика следва деликатно изтъкан модел.
Реджеп Таип Ердоган
Кои бяха двете послания на турския президент на срещата на върха?
Фактор Фактор
Още от Свят
ЕК призова за ускорени доставки на оръжие за Украйна
Повече системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и повече оръжия с далечен обсег
Медведев: "Ходещият труп" Джо е решил да даде ядрено оръжие на Киев - това значи война!
Фактическото предаване на такива оръжия може да се приравни на извършен акт на нападение срещу нашата Русия
Китай заяви готовност за диалог с бъдещата администрация на Тръмп
Новоизбраният президент се закани да наложи мащабни мита върху стоки от Китай