24 Ноември, 2024

Тръмп е напът да загуби окончателно битката с Байдън

Тръмп е напът да загуби окончателно битката с Байдън

Доналд Тръмп

Все по-малки стават шансовете му да оспори успешно в съда преброяването на бюлетините се топят

Републиканските поддръжници на президента Доналд Тръмп възобновиха в понеделник правната си битка в опит да спрат преброяването на гласовете в ключови колебаещи се щати, включително Пенсилвания и Мичиган, но без особени шансове за успех, като се има предвид разпределението на гласовете в избирателната колегия и съдебните решения напоследък, които постановиха, че няма доказателства за широкоразпространени измами при гласуването.

Някои републикански служители подеха мантрата на Тръмп, че би трябвало да бъдат преброени само "законните гласове", но други явно се противопоставят на твърденията на кампанията и призоват избирателите, и може би и президента, да подкрепят резултатите, пише БТА.

"Този процес не е подвел нашата страна повече от 200 години, няма да я подведе и тази година", каза републиканският сенатор Сюзан Колинс от Мейн, която спечели битката за своето преизбиране и поздрави избрания за президент Джо Байдън за победата му.

Адвокатите на Тръмп обаче се бориха шест дни след изборите, както обеща и личният му юрист Руди Джулиани на сюрреалистична пресконференция през уикенда пред магазин за озеленяване в северозападната част на Филаделфия. Джулиани отхвърли като "крайно смущаващо" преброяването на гласовете в града, което показа резултат около 4 към 1 в полза на Байдън, донасяйки на демократа победа в събота както в Пенсилвания, така и на изборите в САЩ. На различни места в страната републиканци се оплакаха от проблеми с подписите, запечатаните пликове и пощенските марки върху подадените по пощата бюлетини, невъзможността на техните изборни наблюдатели да следят процеса и удължаването на сроковете за пристигане на бюлетините по пощата. Те заведоха нов съдебен иск в понеделник вечерта във федерален съд в Пенсилвания.

Правосъдният министър и главен прокурор Уилям Бар разреши на федералните прокурори в САЩ да се заемат със "съществени твърдения за нередности при гласуването и обработването на гласовете", преди изборите да бъдат потвърдени. Неговото действие, описано в паметна бележка до федералните прокурори в САЩ, дава на прокурорите възможност да заобиколят отдавнашна политика на правосъдното министерство, която при нормални обстоятелства би забранила подобни прекомерни действия, преди изборите да бъдат официално потвърдени. Съдиите до голяма степен отхвърлиха републиканските искове през последната седмица, когато кампанията се опита да прекъсне преброяването на гласовете, след като резултатът клонеше в полза на Байдън.

Тръмп още не е признал изборите, въпреки че бившият вицепрезидент обяви победа и се захвана със своите планове за преход във властта. Във Върховния съд на САЩ 10 републикански щатски главни прокурори внесоха становище в понеделник в подкрепа на оспорване на решението на Пенсилвания да преброи бюлетините по пощата, пристигнали до петък включително. Върховният съд на Пенсилвания по-рано се съгласи с демократическите щатски служители, поискали удължаване на крайния срок заради опасения за забавяне на доставките на Пощенската служба и пандемията от Ковид-19. Главните прокурори казват, че съдът си е присвоил власт, запазена за щатските законодатели.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.