8 Април, 2026

Шефът на Апелативния спецсъд очаква скандали и атаки от политици, с огромен медиен ресурс

Шефът на Апелативния спецсъд очаква скандали и атаки от политици, с огромен медиен ресурс

Георги Ушев

Повод за коментара му е делото срещу Иванчева и Петрова, които останаха за постоянно в ареста по решение на АСНС

"Тепърва в съда ще се разглеждат дела - поради самото му естество - срещу депутати, срещу политици, срещу кметове. Тези лица са членове на политически партии, които използват огромен медиен ресурс. Този медиен ресурс, когато не са доволни от това определение, ще бъде използван срещу съда, за да се инспирират скандали, за да бъдат изкарвани самите подсъдими герои или жертви."

Така председателят на Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) Георги Ушев описа пред Би Ти Ви историята с проверката, пратена им от шефа на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.

Както е известно, след като АСНС безпрецедентно по искане на прокуратурата спря пускането на Десислава Иванчева и Биляна Петрова под домашен арест, председателят на ВКС им прати проверка. Съдиите от АСНС дори бяха посъветвани от прокуратурата в открито писмо да не дават на проверяващите от Върховния съд документите. А пък трите върховни съдийки откриха куп нередности в акта, произнесен за няколко часа.

Сред изводите бяха, че Апелативните съдии са се произнесли "блиц", преди изобщо да образуват редовно въззивно дело, както и че съставът се е произнесъл, без да има протокола от първата инстанция (т.е. - не са прочели какво отменят, б.р.).

Ушев обаче категорично не е съгласен. Той напомни аргументите си: че проверката е насрочена по време на висящо дело за мярка за неотклонение, т. е. - когато съдиите трябвало да четат делото и да се съвещават, за да вземат определено решение (всъщност обаче - както става ясно и от предмета на проверката, тя е насрочена именно заради мълниеносното им произнасяне, т.е. - след него, б.р.).

Той нарече "много спорен" извода на трите проверяващи от ВКС - че АСНС не може да се произнесе веднага по искането за спиране на определението на СНС. След седемдневния срок за произнасяне - както е по закон - съдиите трябвало да се изкажат по същество, а не по спирането и тогава това производство се обезсмисляло, според него. "Когато има такова искане, смисълът е преди да бъде изпълнено определението на първоинстанционния съд, то да бъде спряно, ако съдът прецени, че са налице основанията", изрази Ушев конструкцията на апелативните съдии.

"На практика ние за първи път разглеждаме такова производство."

Така пък председателят отговори на простичкия въпрос: колко пъти досега се е случвало да се съберат така и да се произнесат за няколко часа.

"Съвсем отговорно заявявам: конкретните две подсъдими за нас са абсолютно равнопоставени с всички подсъдими, които имат дела в съда", заяви Ушев.

Председателят, който навремето не бе подкрепен от Лозан Панов за шефския пост в АСНС, напомни, че колегите му са искали становището на Висшия съдебен съвет дали при проверката от ВКС става дума за тенденциозно отношение и опит за влияние върху съда, именно защото била дошла преди окончателното решение за мярката на Иванчева и Петрова

Сподели:

Коментари (0)

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

„Информационната среда в България вече се оформя от сили, които никой не контролира или разследва, а изглежда и никой не бърза особено да ги разбере“, пише в свой коментар изданието

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Хората искат резултати, а не шарени картинки и чертежи

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

Илияна Йотова учи САЩ, Израел и Иран на ум и разум: Хората очакват мъдрост, а не сила

"Повече от всякога е необходимо да се върнем към основните принципи на международното право и дипломацията", заяви тя