Шести ден учените в обсерваторията в Рожен са без ток – прекъснал е миналата седмица в петък. В сградата няма електричество, а единственият начин да се снабдят с храна и да заредят мобилните си телефони е като вървят пеш при зимни условия в планината.
Най-близкото място с ток от генератор е хотел на 6 км от обсерваторията. Директорът на обсерваторията Никола Петров попита пред БТВ защо от БАН пръскат милиони за изследване на киселото мляко, например, но не могат да намерят пари за генератор. Той се възмути и от снегопочистващата фирма.
"Тя дори няма ротор, а се ползва този на армията. Можели една машина да обслужи нуждите на цялата област", попита реторично Петров. Той допълни, че с колегите му са били принудени да ринат кубици сняг, за да си проправят път, вместо да се занимават с наука. Той призна, че също има вина и си е мълчал години за проблемите в обсерваторията. По думите му, има опасност, след като дойде тока в Рожен, да се развали техниката заради течове в сградата и измръзване на компютрите. От област Смолян по-късно казаха, че днес пътят до обсерваторията ще бъде отворен.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен