САЩ няма да изтеглят едностранно войските си от Афганистан, без да се съгласуват със своите съюзници. Това заяви днес американският и.д. министър на отбраната Патрик Шанахан след разговори с колегите си от НАТО в Брюксел, предаде БТА, цитирайки ДПА.
"Няма да има едностранно намаляване на войските", заяви Шанахан пред журналисти в края на двудневната среща на министрите на отбраната от НАТО, на която Афганистан беше един от основните обсъждани въпроси. "Това беше едно от посланията на срещата днес: ще се съгласуваме. Ние сме заедно", каза той и отбеляза, че НАТО играе важна роля в изграждането на афганистанските сили за сигурност. Американските войски съставляват около половината от 17-хилядния контингент на НАТО в Афганистан, чиято мисия е да обучава и съветва местните сили за сигурност и да помогне за създаването на основа за траен мир в страната след 18 години конфликт.
В същото време обаче САЩ участват в подновени усилия за договаряне на мирно споразумение между талибаните и афганистанското правителство с оглед намаляване на американското военно присъствие. В НАТО има тревога, че евентуално американско изтегляне може да застраши цялата мисия в Афганистан, като дестабилизира страната и доведе до влошаване на ситуацията с демокрацията и човешките права. Шанахан заяви, че подкрепя НАТО, въпреки миналите критики на американския президент Доналд Тръмп към алианса, посочва Ройтерс. "САЩ са обвързани с НАТО, нашите задължения по член 5 остават непоклатими и Америка ще продължи да води и да подкрепя трансатлантическото единство (и) сигурност", каза той.
Позицията му вероятно ще успокои съюзниците, разтревожени за ангажимента на САЩ към НАТО, след като предишният американски министър на отбраната Джим Матис подаде оставка заради разногласия с Доналд Тръмп. Матис, който беше възприеман от европейските съюзници като вдъхваща доверие фигура, разкри в своето писмо за оттегляне през декември, че между него и Тръмп има непоправими различия, и косвено разкритикува президента за това, че не цени съюзниците, сражавали се заедно със САЩ в няколко войни.
Шанахан, който е бивш висш служител на компанията "Боинг", не е толкова добре известен във външнополитическите среди и съюзниците искат да видят дали той ще се противопостави на реториката на Тръмп, поставяща под съмнение нуждата от НАТО. Попитан за германския бюджет за отбрана, Шанахан каза, че процент и половина от брутния вътрешен продукт за военни разходи не е достатъчно, и призова за отделяне на повече пари.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство