Комисар Николай Николов: Пожарникарите ще идват със закъснение заради прегупиране на екипите
Той обеща, че няма да има лишени хора от помощта на огнеборците
„С прегрупирането на пожарните служби в страната, на места времето за реакция ще се увеличи”, призна главен комисар Николай Николов по повод плановете на властта да прегрупира 12 районни пожарни и разпредели хората в други екипи. „И сега имаме села, които ги стигаме след 30-тата минута. Времето ще се увеличи между 7 и 12 минути за конкретното населено място”, смята Николов.
В страната ще се прегрупират общо 12 служби, две от които са в Пампорово и Боровец. Хората, които работят там, ще бъдат разпределени към други денонощни екипи, които от двама ще станат по трима души в екип. Работата в Боровец и Пампорово ще бъде поета от екипите в Смолян и Чепеларе. На местата, на които няма да има пожарникари след промените, ще дежурят доброволци, които в момента се обучават.
Очаква се промените да приключат в края на следващия месец. „Няма да има лишени райони. В момента в повече от 3000 населени места няма пожарни служби, но няма лишени. Реакцията ще е по-бавна, но няма да бъдат лишени”, увери Николов.
Синдикатите се обявиха против готвените промени. Според тях използването на доброволци в населените места не е достатъчно сигурно, тъй като обучението им не е на толкова високо ниво.
В същото време синдикатите са категорични, че трима души са минимума в един дежурен пожарен екип, като е необходимо да бъдат 4, 5 или 6 души, за да бъдат ефективни действията им. По думите на Николов и на него му се иска да назначат още хора, но няма как.
„Очаквам времена, в които парламентът ще гласува един по-добър бюджет и ще можем”, допълва той. На въпрос в Пампорово и Боровец как ще се пазят туристите, Николов предложи всеки хотел и туристически комплекс да си наемат частна противопожарна служба или да се обърнат към МВР за съдействие.
Още от България
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС
Кирил-Гундяев не е просто религиозна фигура - той е политически инструмент на Кремъл - човек, свързван с КГБ с агентурно име „Михайлов“ Рупор на Путин, който публично оправдава агресията срещу Украйн