Застрахователите ни пак усукват, без да им мигне окото дори, без поне да се извинят за драстичното скачане на цената "Гражданска отговорност. От 100 кладенеца вода носят, но едва ли някой им вярва. Лобито им в парламента скоро ще трябва да плаща...
В България са налични всички мерки, които могат да се вземат, за да имаме увереност за стабилността на пазара. Това заяви в предаването „Преди всички“ председателят на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова.
„За мен единствената линия на бизнес, която заслужава допълнителни усилия и наблюдения и носи в себе си проблеми и рискове е „Гражданската отговорност, защото премиите в нея са очевидно недостатъчни, според регулатора, а резултатите от това виждаме при „Олимпик“.
След отнемането на лиценза на кипърския застраховател „Олимпик“, над 200 хил. автомобила в България остават без задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Несторова е категорична, че е напълно реалистично сключването на полиците от потърпевшите навреме, заради наличието на много места, където може да се направи това. Застрахователните брокери ще работят през уикенда с удължено работно време, за да може да поемат много клиенти. Тя обаче препоръча сключването на полицата да не се отлага:
„Тук не става въпрос за опасността от санкции, които евентуално биха били понесени поради липса на „Гражданска отговорност“ – това не е проблемът. Проблемът ще е, ако в това време се случи пътно транспортно произшествие. Дори може да не участваш в него, а може да си паркирал. Тогава никой гаранционен фонд – нито кипърския, нито български, просто няма на какво да разчиташ в такава ситуация. Моля, никой да не отлага това, а всички по най-бързия начин да потърсят посредник или новоизбрания си застраховател, за да направят такава застраховка“.
Несторова посочи, че първото съобщение за проблема е от месец май. По думите й тези, които са претърпели ПТП в периода на влизането на застрахователя в неплатежоспособност, ще бъдат покрити от Кипърския гаранционен фонд. Хората, сключили полици през април, за които застрахователният период не е изтекъл – те могат да кандидатстват за връщане на премията за неизтеклия период на покритие, обясни Несторова, но добави, че не е сигурно дали те ще бъдат обезщетени.
„Ако български застраховател продава полици в ЕС на база на свобода на предоставяне на услуги или свобода на установяване, той ще прави вноски в съответните гаранционни фондове на съответните държави, в които е продал полици, но ако нещо се случи с такъв застраховател, отговорността за всички тези полици, продадени на територията на ЕС, ще се носи от Българския гаранционен фонд. Гаранционният фонд събира пари от всички такива застрахователи, продаващи „Гражданска отговорност“ у нас, но когато има ситуация на фалит, местният гаранционен фонд носи тази отговорност“.
Според Светла Несторова взаимодействието между българските и кипърските държавни институции ще сработи. „Не виждам защо трябва да се очакват проблеми в момента. Кипърското законодателство е доста ясно“, подчерта тя.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"