24 Април, 2025

Схема за фиктивна продажба на рафинерията ще "бетонира" руското влияние в стратегическия енергиен сектор

Схема за фиктивна продажба на рафинерията ще "бетонира" руското влияние в стратегическия енергиен сектор

Държавен надзор над „Лукойл“ е гаранция за енергийната сигурност на България и Европа

Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ

България трябва да предотврати опасността „Лукойл“ да продаде “Нефтохим Бургас” на руски проксита, които работят заедно с Кремъл за запазване на руските доставки на петрол и газ за Европа.

„Лукойл“ продължава да бъде мощен инструмент на руското влияние в ЕС. Въпреки войната в Украйна, компанията използва вратички в санкционния режим, за да максимизира вноса на руски петрол и да продава петролни продукти в цяла Европа. Само за последните две години рафинерията в Бургас е генерирала над $2 млрд. печалба, която се влива в руската икономика и финансира войната на Путин.

Сега „Лукойл“ прави опит да запази контрола си върху рафинерията чрез схема за фиктивна продажба. Компанията подготвя сделка с подставени фирми от Катар и Великобритания, одобрена лично от Кремъл, с финансиране от руски държавни средства. Това не е реална продажба, а опит да се избегнат санкции и да се запази руското влияние в стратегическия енергиен сектор.

В допълнение, унгарската MOL също иска да придобие „Лукойл Нефтохим“, а премиерът на Унгария Виктор Орбан лично лобира за тази сделка. MOL е ключов партньор на „Лукойл“ в заобикалянето на санкциите – чрез нея 200 000 барела руски петрол на ден се продават в Централна Европа. Ако MOL придобие бургаската рафинерия, това ще означава продължаване на зависимостта от Русия под друго име.

Под предлог, че предстои планов ремонт, „Лукойл“ заплашва да спре производството на горива в България като форма на натиск върху правителството. Това е шантаж, който цели да създаде изкуствена паника за доставките. Истината е, че България разполага с достатъчно резерви и алтернативни източници на горива, така че няма никакъв риск от криза на сигурността на доставките.

България има всички основания да предотврати този сценарий и да постави „Лукойл Нефтохим“ под държавен надзор – така както направиха Германия и Италия с руските енергийни активи на своя територия, включително рафинерията на Лукойл в Сицилия. Това не означава национализация, а законен път, по който държавата да гарантира, че обект на националната ни сигурност е под контрола на надежден партньор от съюзническа държава.
Какво ще постигне държавният надзор?
- Създаване на условия за бъдеща продажба на прозрачен и надежден западен инвеститор, който да работи в интерес на България и Европа.
- Гарантиране на енергийната сигурност и стабилност на доставките за България и региона.
- Прекратяване на руската доминация върху най-големия руски актив в Европа.
- Предотвратяване на измамна продажба на рафинерията на руски проксита.
Енергийният суверенитет на България и ЕС започва с прекратяване на руската икономическа зависимост. Първата стъпка е „Лукойл“!

Сподели:

Коментари (0)

Китайският хуманоиден робот Tiangong: бъдещето на роботиката вече е тук

Китайският хуманоиден робот Tiangong: бъдещето на роботиката вече е тук

Tiangong е нов хуманоиден робот, който върви, тича и мисли като човек. Със свободен достъп до цялата платформа, той променя бъдещето на роботиката.

Цената на златото удари ново рекордно ниво - стигна границата от 3500 долара

Цената на златото удари ново рекордно ниво - стигна границата от 3500 долара

Спот цената на златото поскъпна с 2,2 на сто до 3493,41 долара за унция, после леко спадна. По-рано през сесията жълтия метал се вдигна за кратко на 3500,05 долара за тройунция.

Нанков: Владимир Тодоров повтаря тезата ми за "вътрешен Шенген"

Нанков: Владимир Тодоров повтаря тезата ми за "вътрешен Шенген"

Но защо не говореше тези неща, когато темата с движението по пътищата беше в ресора на брат му - Петър Тодоров, гл.секретар на МВР в два кабинета?