27 Февруари, 2026

Шест държави от ЕС създават киберсили за бързо реагиране

Шест държави от ЕС създават киберсили за бързо реагиране

Още седем страни са се присъединили към инициативата като наблюдатели

Шест европейски страни подписаха меморандум за създаването на киберсили за бързо реагиране на Европейския съюз, съобщи Министерството на отбраната на Литва, цитирано от БГНЕС. 

Държавите, включили се в инициативата, са Естония, Полша, Хърватия, Холандия, Румъния и Литва.

Споразумението е подписано на 4 март в Загреб. То предвижда създаването на международна група от граждански и военни специалисти, които ще осъществяват мониторинг на киберпространството и оперативно ще реагират на кибератаки, ще разследват и ще ликвидират последиците от вероятните инциденти. 

Лидерът на групата ще бъде избиран на ротационен принцип. Още седем страни са се присъединили към инициативата като наблюдатели – Белгия, Гърция, Испания, Италия, Франция, Словения и Финландия.
Сподели:

Коментари (0)

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

Анализаторите се позовават на съобщение на хонконгската медия South China Morning Post

Украйна възпламени нефтобаза в Луганск и порази електроцентрала в руската Белгородска област

Украйна възпламени нефтобаза в Луганск и порази електроцентрала в руската Белгородска област

„Нанесени са сериозни щети на съоръженията на енергийната инфраструктура", съобщи Губернаторът на Белгородска област Вячеслав Гладков, а Exilenova-Plus сподели снимки и кадри на горящ обект на нефтобаза в окупирания от Русия Луганск

FP: Хибридната война на Путин срещу Европа удари Кремъл

FP: Хибридната война на Путин срещу Европа удари Кремъл

Нарастващата съпротива на Европа срещу него е често подценяван стратегически фактор в този конфликт