Твърде рано и „неподходящо“ е да се обсъжда дали Берлин в бъдеще ще изпрати войски в евентуални мироопазващи сили в Украйна.
Такава позиция изрази германският канцлер Олаф Шолц, предаде АФП. Като аргумент той изтъкна продължаването на войната между Русия и Украйна, което реално изключва изпращането на войски или германски войници в Украйна при тази ситуация.
Изразената позиция на германския канцлер идва в отговор на спекулациите, които бяха последвани от коментарите на министъра на външните работи Аналена Бербок по време на срещата с колегите й от НАТО в Брюксел. Запитана за евентуални бъдещи многонационални мироопазващи сили в Украйна, Баербок заяви:
„Разбира се, ние ще подкрепим всичко, което служи на мира и в бъдеще, с всички сили от германска страна.“
Тези нейни думи обаче бяха изтълкувани като оставяне на отворена врата за германско участие в такива хипотетични сили. Шолц уточни, че Бербок е говорила за „това, което може да се случи в един бъдещ следвоенен период, и се е опитвала да избегне да каже „да“ или „не“.
Говорейки в парламента, Олаф добави, че за тях е напълно неуместно да спекулираме с това какво би могло да се случи след договорено прекратяване на огъня“.
Говорителят на външното министерство Себастиан Фишер посочи на редовна пресконференция, че коментарите на Бербок са били „преувеличени“ в някои медийни съобщения, предаде БГНЕС.
Понастоящем „няма индикации“, че Русия е готова да започне преговори, каза Фишер, което означава, че дискусиите за това как би могло да изглежда едно мирно споразумение са преждевременни.
Още от Свят
Право в целта: ВСУ ликвидираха в Курска област „героя на Русия“
Преди месец агресорът получи най-високото държавно отличие лично от диктатора Путин за "храброст и убийствата на украинци"
Дания отговори на Ванс: Отворени сме за критики, но не и с този тон към нас
Критичните коментари на американския вицепрезидент предизвикаха недоволство не само в Копенхаген, но и сред гренландските власти, които подчертаха значението на сътрудничеството със САЩ, но настояха отношенията да се основават на уважение и равнопоставеност
Шантажът на Путин няма край: Със стари опорки бламира преговорите за мир
В анализа на ISW се изтъква, че Кремъл използва факта, че Украйна не проведе президентски избори през 2024 г. заради военното положение, за да подкопае легитимността на украинските институции, която според нея обвиненията на Русия са напълно несъстоятелни