20 Декември, 2025

Шолц призова към нови преговори за примирие в Газа и връщане на израелските заложници

Шолц призова към нови преговори за примирие в Газа и връщане на израелските заложници

Олаф Шолц, снимка: архив

„Ситуацията в Газа, но също и на Западния бряг, може да бъде стабилизирана само чрез политическо решение“, настоя напускащият поста си германски канцлер

Напускащият поста си германски канцлер Олаф Шолц призова за връщане към „сериозни преговори“ за спиране на конфликта в Газа, където Израел разширява военните си операции, след като прекратяването на огъня бе прекратено в средата на март.

„Сега трябва да се върнем към примирието и да освободим всички израелски заложници“, заяви той на пресконференция, цитиран от Агенция Франс прес.

Шолц призова за „сериозни преговори с цел постигане на съгласие за следвоенно споразумение за Ивицата Газа, защитаващо сигурността на Израел“.

„Ситуацията в Газа, но също и на Западния бряг, може да бъде стабилизирана само чрез политическо решение“, настоя той на тази конференция заедно с краля на Йордания Абдула II, като изрази съжаление за ситуацията, която се влошава „от ден на ден“ в Газа, където „от месец не е пристигала никаква хуманитарна помощ“.

След двумесечно примирие, на 18 март Израел възобнови офанзивата си в Ивицата, тъй като смята, че военният натиск е единственият начин да принуди Хамас да предаде около шестдесетте заложници, живи или мъртви, които все още държи.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент