27 Декември, 2025

Шолц призова за силни връзки със САЩ, обеща подкрепа за Украйна

Шолц призова за силни връзки със САЩ, обеща подкрепа за Украйна

Олаф Шолц

Представи енергична защита на своето управление

Германският канцлер Олаф Шолц, на когото се налага да се справя с правителствена криза, обеща да продължи да укрепва връзките със Съединените щати след победата на Тръмп и да поддържа подкрепата за раздираната от война Украйна.

Говорейки в парламента, Шолц представи енергична защита на резултатите на своето правителство. Той също така посочи пътя, по който трябва да върви, тъй като е изправен пред предсрочни избори на 23 февруари, предаде АФП.

Трипартийната му коалиция се разпадна преди седмица в същия ден, в който Доналд Тръмп беше преизбран за Белия дом (5 ноември). В момента най-голямата икономика в Европа е изправена пред сериозни препятствия.

Германският канцлер заяви, че е имал „добър разговор“ с Тръмп три дни по-рано. Той изтъкна, че германско-американските отношения „са били основата за успеха на нашата страна от десетилетия“.

„Трябва да направим всичко, което можем през следващите десетилетия, независимо кой е на власт тук или там, за да гарантираме, че тази връзка продължава да се развива добре“, каза той.

Победата на изборите на Тръмп постави под съмнение бъдещето на помощта на САЩ за Украйна. Страната вече се намира в третата зима от пълномащабната руска инвазия.

Шолц, чието правителство е вторият най-голям доставчик на военна помощ за Киев след Вашингтон, обеща, че германската помощ няма да спре.

„Имаме отговорност да гарантираме, че (Украйна) няма да бъде оставена сама“, отбеляза канцлерът. Той добави, че „Киев може да разчита на нашата страна и нашата солидарност“.

Той посочи, че е също толкова важно „да направим всичко по силите си, за да гарантираме, че тази война няма да ескалира повече и че няма да станем страна във войната“. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара