Четири от държавите в Г-7 обявиха, че ще забранят този износ
Канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви, че предложението на САЩ за забрана на износа на руско злато за европейски държави трябва да се обсъди на ниво ЕС, а не в рамката на Г-7, съобщи телевизия ZDF.
„Ние обсъждаме този въпрос, но той трябва да бъде поставен в рамките на ЕС, тъй като решението за него в крайна сметка няма да приеме Г-7. Ние постоянно ще „усъвършенстваме” санкциите си – в това могат да бъдат сигурни всички, които ги подкрепят и това трябва да очаква и руското ръководство”, допълни Шолц.
На срещата на върха на Г-7 в Германия четири от държавите-участнички обявиха, че ще забранят износа на руско злато в нов опит да попречат на олигарсите да купуват благородния метал, за да избегнат последиците от санкциите срещу Москва.
Съвместните действия, предприети от Великобритания, Канада, Япония и Съединените щати, "ще засегнат пряко руските олигарси и ще нанесат удар в сърцето на военната машина на (президента Владимир) Путин", заяви британският министър-председател Борис Джонсън.
Като се има предвид централната роля на Лондон в международната търговия със злато и паралелните действия на САЩ, Япония и Канада, "тази мярка ще има глобален ефект, затваряйки стоката от официалните международни пазари", заяви Великобритания. /БГНЕС
Още от Свят
Турция изпарти изтребители F-16 към границите на Русия
Мисията обхваща Естония, Латвия и Литва, които не разполагат със собствени изтребители за постоянно изпълнение на задачи по въздушна полиция
Кая Калас извика руския представител в ЕС заради умишлените провокации с дронове, извършвани от Москва
Калас е представила ново предложение за налагане на допълнителни санкции срещу Русия
Русия реши да защити носителите на „Калибър“ с технология от времето на Първата световна война
Става дума за т.нар. ослепяващ камуфлаж (dazzle camouflage), който според анализаторите е практически безполезен срещу съвременните украински безпилотни системи, съобщава Defense Express.