Този трети проект идва след успешната дигитализация на почерците на Васил Левски и Христо Ботев
Националната картова и платежна схема, която е част от БОРИКА АД, представи дигитализацията на почерка на една от най-забележителните личности в българската история - Георги Сава Раковски.
Този трети проект идва след успешната дигитализация на почерците на Васил Левски и Христо Ботев.
Новият дигитален шрифт на Раковски е вече безвъзмездно достъпен за всички желаещи през сайта на НКПС: www.bcard.bg/Rakovski. Веднага след като стартираха инициативите през 2021 година, те достигнаха до сърцата на хиляди българи. Оттогава до днес шрифтовете са изтеглени над 2000 пъти, както от страната, така и от чужбина. Те са използвани за изписване на сгради, рекламни материали и различни проекти, свързани с българската култура, в десетки училища и читалища. С тяхна помощ съвременните творци получават шанс да почетат наследството на нашите герои и да го вплетат в модерния визуален език. Това е свидетелство за нарастващия интерес към българското културно наследство и важността на неговото опазване в модерния живот.
снимка: БГНЕС
Официалното представяне се състоя във Военната академия „Георги Сава Раковски“. Създаването на общодостъпен цифров шрифт, базиран на почерка на Раковски, е следващата инициатива, която НКПС представя с подкрепата на графично студио „ПУНКТ“. Водещата цел е стремежът съвременният човек да се доближи до личността на този национален герой, просветител и идеолог на българската свобода. Домакин на събитието бе Стоилка Арсова, директор на НКПС, а сред гостите бяха авторите на шрифта Павел Павлов, Трифон Андреев и Красимир Ставрев./ БГНЕС
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра