24 Ноември, 2024

Шрьодер иска от Медведев да спаси репутацията на Русия като енергиен доставчик

Шрьодер иска от Медведев да спаси репутацията на Русия като енергиен доставчик

Контролната функция следва да бъде възложена на трета страна - независими инспектори

Прехвърлянето на контрола от „Транснефт“ над пунктовете за получаване на нефт към главните нефтопроводи няма да помогне да се избегне повторение на ситуацията с „Дружба“. Такова становище в писмо до премиера на Руската федерация Дмитрий Медведев изрази бившият канцлер на Германия и настоящ председател на Съвета на директорите на „Роснефт“ Герхард Шрьодер. За да се защити индустрията от подобни инциденти, които подкопават репутацията на Русия като енергиен доставчик, независими инспектори трябва да участват в проверката на качеството на петрола, предлага Шрьодер. Повече подробности са представени в статия на руския вестник Известия", цитиран от Агенция "Фокус".
Няколко източника разказаха друг вестник за съдържанието на писмото от бившия канцлер Герхард Шрьодер, който се счита за един от най-уважаваните представители на европейските бизнес среди. През април нефтопроводът „Дружба" беше замърсен, в резултат на което европейските потребители получиха нискокачествен продукт, което подкопа доверието в доставчиците.
За да се избегне повторение на подобни инциденти, ръководителят на „Транснефт“ Николай Токарев предложи да се прехвърли на компанията оперативен контрол върху пунктовете за получаване на петрол, голяма част от които принадлежат на нефтени компании. Той изложи съответната инициатива на среща с Дмитрий Медведев.
В писмо, адресирано до министър-председателя на Русия, Герхард Шрьодер подчерта, че инцидентът с „Дружба“ се дължи отчасти и поради това, че системата за наблюдение на „Транснефт“ не призна замърсяване. Прехвърлянето на контрола върху качеството на енергийните ресурси от една страна на друга няма да направи този процес прозрачен, а само ще го монополизира, изрази увереност германецът.
Според Шрьодер контролната функция следва да бъде възложена на трета страна - независими инспектори, както е обичайно в международната практика. Това ще позволи да се следи качеството на петрола не само в пунктовете за приемане, но и по време на транспортирането на суровини, предпазвайки ги от евентуални „саботажи“ от мини-рафинерии, разположени по протежение на тръбопровода.
Шрьодер също така предложи затягане на изискванията за съдържанието на хлориди и сяра в главните нефтопроводи от сегашните 6 ppm до 1 ppm, което ще помогне за възстановяване на руската репутация на надежден доставчик на петрол.
Бившият канцлер на Германия подчертава, че става въпрос не само за загуба на имидж: в резултат на инцидента с „мръсния нефт" Германия беше изправена пред недостиг на гориво и беше принудена да отвори държавни резерви.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.