5 Декември, 2025

Щайнмайер към Макрон: Когато сме рамо до рамо, ще се справим с всички трудности в Европа

Щайнмайер към Макрон: Когато сме рамо до рамо, ще се справим с всички трудности в Европа

Еманюел Макрон и Франк-Валтер Щайнмайер, снимка: EPA/BGNES

Да бъдеш на страната на мира днес означава да дадеш сила на правото

Германия и Франция обсъждат планове за по-тясно сътрудничество за укрепване на европейската противовъздушна отбрана. Така Париж и Берлин искат да отговорят на натиска върху европейците да се ангажират със собствената си сигурност след нахлуването на Русия в Украйна, съобщават източници от делегациите на двете страни пред Bloomberg.

Тази инициатива е една от темите на предстоящия разговор между германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон, предаде БНР.
Това е първото официално посещение на френски президент във Федералната република от 24 години, с което в навечерието на евроизборите Берлин и Париж искат да демонстрират сплотеност.

"Сигурен съм, че когато Франция и Германия са рамо до рамо, когато между Берлин и Париж има доверие и воля за сътрудничество, тогава ще се справим с всички трудности в Европа", заяви германският президент Франк-Валтер Щайнмайер.

Сред разногласията между Париж и Берлин е помощта за Украйна във войната срещу Русия. Докато Германия твърди, че е вторият най-голям поддръжник на Украйна след Съединените щати, Франция отбелязва, че доставя по-малко оръжия, но оръжия, от които Украйна има нужда.

"Да бъдеш на страната на мира днес означава да дадеш сила на правото. Мирът не е капитулация. Мирът не е отказ от принципите. Мирът означава да се даде възможност на една държава да защитава своите граници и суверенитет", заяви френският президент Макрон в Берлин преди да отпътува за Дрезден, където се очаква да произнесе реч за бъдещето на Европа.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“