Ник Мартин, „Дойче Веле”, БГНЕС
Западът обмисля нови санкции като средство за натиск, за да възпре Русия да нахлуе в Украйна.
Дипломатите от САЩ и Европа продължават да заплашват Русия с нови санкции в опит да намалят опасенията за нахлуване в Украйна. Но все още има неяснота относно санкциите, които могат да бъдат наложени.
По време на посещението си в Киев във вторник германският министър на външните работи Аналена Бербок предупреди, че Москва ще плати "висока цена", ако кризата не може да бъде решена с дипломатически средства.
Нейният американски колега Антъни Блинкен миналия месец предупреди за "огромни последици", ако руският президент Владимир Путин нареди военни действия срещу Украйна, след като Кремъл струпа около 100 000 войници на общата им граница.
Приблизително по същото време се появиха слухове, че Вашингтон може да потърси т.нар. ядрен вариант за отрязване на руските банки от системата за разплащания SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) - глобална мрежа, използвана от почти всички финансови институции за превеждане на парични суми.
Според редица финансови анализатори изключването от SWIFT, която отговаря за 35 милиона транзакции дневно, при които се прехвърлят около 5 трилиона долара (4,4 трилиона евро) по целия свят, би довело до значителни сътресения в руската икономика.
Освен че ще затрудни руските банки при извършването и получаването на международни плащания, мярката вероятно ще отслаби значително рублата. Руските енергийни гиганти ще бъдат особено засегнати.
Въпреки че мярката се смята за ефективна, за да накара Путин да се отдръпне от ръба на войната, в понеделник германският бизнес всекидневник Handelsblatt цитира германски правителствени източници, според които изключването на SWIFT вече не е обект на обсъждане.
Handelsblatt пише, че този начин на действие е изключен, тъй като той би дестабилизирал световните финансови пазари и би насърчил развитието на алтернативни платежни системи, които не биха били обект на надзор от страна на западните държави.
Вместо това, съобщава вестникът, руските банки могат да бъдат подложени на санкции.
Русия и Китай вече са разработили свои собствени алтернативи на SWIFT, но те все още нямат същото глобално покритие.
Говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом обаче опроверга информацията на Handelsblatt.
"Нито една възможност не е изключена. Продължаваме да се консултираме много тясно с европейските си колеги относно тежките последици за Русия, ако тя продължи да заплашва или нахлуе в Украйна", заяви говорителят пред агенция Ройтерс.
Изолирана като Северна Корея?
Financial Times съобщи, че санкциите могат да бъдат подобни на тези, наложени срещу Иран и Северна Корея, които почти напълно откъснаха двете страни от световната икономика.
През 2012 г. Иран стана единствената досега държава, която беше изключена от SWIFT като част от западните санкции срещу ядрената й програма.
Преди това САЩ и ЕС наложиха санкции на руски банки и компании след анексирането от Москва през 2014 г. на Крим - територия, призната от ООН за принадлежаща на Украйна.
Ограниченията, насочени към оръжейния и енергийния сектор на Русия, ограничават достъпа до финансовите пазари на ЕС и САЩ.
Германските бизнес лидери по-рано призоваха за облекчаване на санкциите срещу Русия, тъй като икономика №1 в Европа също може да загуби много от по-нататъшни санкции.
Така например "Северен поток 2" - нов газопровод, който минава през Балтийско море от Русия до Германия - беше завършен в края на миналата година, но все още не е получил одобрение за експлоатация от германските власти.
Тръбопроводът ще доставя повече руски газ в Западна Европа. Но противниците на проекта, включително Украйна и САЩ, твърдят, че той ще направи Европа твърде зависима от руската енергия.
Берлин е подложен на силен натиск от страна на САЩ и Европейския съюз да спре одобрението на "Северен поток 2" като част от усилията за налагане на санкции.
Председателят на германската комисия по външни работи Рот заяви пред телевизионния канал ARD, че Берлин не изключва възможността да използва газопровода като лост срещу руската агресия спрямо Украйна.
"Ако наистина се стигне до санкции, а аз все още се надявам, че ще успеем да избегнем това, тогава не можем да изключим предварително неща, които могат да бъдат поискани от нашите партньори в Европейския съюз", каза Рот.
Рафаел Лос от Европейския съвет за външна политика заяви пред DW, че досега Берлин е "показал много малко решимост" да помогне на Украйна да възпре Русия.
"Дискусиите в Берлин през последните няколко дни бяха доминирани от всички неща, които Германия не е готова да сложи на масата, за да разсее тази криза, а именно "Северен поток 2", трансфера на оръжие и SWIFT."
Междувременно министърът на финансите на Русия предупреди миналата седмица, че макар по-нататъшните санкции да са "неприятни", страната ще се справи. "Мисля, че нашите финансови институции могат да се справят, [ако] се появят такива рискове".
Още от Свят
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
"Ще използвам всички ресурси, които могат да бъдат използвани“, заяви той
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
По-известен със светското си име Гундяев и пагоните от КГБ, той отново изпълнява задачи
Рюте отговори - ще раположи ли НАТО войски в Украйна
Генералният секретар на НАТО