Около 9 милиона души са гледали новогодишната реч на Ангела Меркел по телевизията, съобщи ДПА, цитирана от БГНЕС. 16-тото новогодишно обръщение, вероятно последното на Меркел като канцлер на Германия, е гледано от 4,49 милиона зрители по AER-De TV и 4,33 милиона по C-De-TV. Това е значително по-голяма аудитория от нейната реч миналата година, когато пред екраните е имало 5,1 милиона зрители.
„Не мисля, че преувеличавам, когато казвам, че никога през последните 15 години не сме преживявали толкова трудна година“, каза тя в новогодишното си обръщение. "Пандемията от коронавируса беше и е политическото, социално и икономическо предизвикателство на века", призна Меркел.
Въпреки предизвикателствата, които могат да донесат последните девет месеца от нейното канцлерство, Меркел все пак остава оптимист, когато завърши обръщението си: "Никога не сме посрещали новата година с толкова много надежда, въпреки всичките ни притеснения и скептицизъм. Отправям своите най-добри пожелания към вас и вашите семейства за добро здраве, вяра и благоденствие през Новата 2021 година."
Германия ще проведе парламентарни избори на 26 септември, на които Меркел няма да участва. Въпреки че това беше представено като последното й новогодишно обръщение, има вероятност за още едно като канцлер, ако няма ясен победител в гласуването и ако преговорите за сформиране на коалиция отнемат твърде много време.
Ако все пак си отиде, какво от управлението на Меркел ще липсва?
Според Флориан Хартлеб в интервю за „Дойче веле” това ще бъде „нейната воля за постоянство, неудържимата, почти нечовешка работа, вътрешната дисциплина и научният елемент в политиката“. Като минуси на политическото поведение той вижда "мъглявия и клиширан език” и “упорито следвания от нея курс в бежанската политика, придружен от една наивна "култура на гостоприемството", които позволиха на “Алтернатива за Германия” да се разрасне.
Кой ще наследи Меркел?
Тъй като ХДС остава водеща политическа формация с подкрепа от около 35 процента, следващият председател на християндемократите има добри шансове да стане и канцлер.
Трима са кандидатите, които ще си оспорват поста на предстоящия в средата на януари дигитален конгрес на партия: бившият лидер на парламентарната фракция Фридрих Мерц, министър-председателят на провинция Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет и специалистът по външна политика Норберт Рьотген. Социологическите проучвания обаче сочат, че едно относително мнозинство от германците харесва за канцлер повече баварския министър-председател Маркус Зьодер от посестримия Християнсоциален съюз (ХСС). Канцлер от ХСС би била премиера за Германия.
Идва ли времето на Зелените?
Независимо кой ще е претендентът за канцлерския пост, съюзът на ХДС и ХСС вероятно ще се нуждае от поне един коалиционен партньор, с когото да управлява след изборите. Настоящият – социалдемократите от ГСДП – не само се срива в проучванията, но и партията изглежда уморена след две коалиционни правителства под ръководството на Меркел.
“Зелените”, които са във възход, са възможен бъдещ партньор, който отстъпи от някои фундаменталистки позиции и изглежда са готови за участие в управлението. На партийния конгрес в края на ноември това беше потвърдено.
Поляризирано общество
“Алтернатива за Германия”, в момента най-голямата опозиционна партия в Бундестага, е изолирана. Ограниченията заради пандемията обаче могат да привлекат нови гласоподаватели. „Живеем в разделена държава и ако след травмата от коронавируса последва икономически спад, тогава обществената поляризация ще остане", казва Хартлеб.
Във всеки случай политологът е убеден, че пандемията ще остане най-важната тема и през 2021 година. "Коронакризата е най-голямата криза от 1945 година насам, която засяга всички нива на политиката - от местно до глобално."
Свят
Меркел с двойно повече зрители на новогодишната реч, ще липсва ли канцлерът на германците и кой ще я наследи?
Ангела Меркел
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта