15 Януари, 2025

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Илън Мъск, Снимка: архив

Мъск е силно ангажиран в Китай

Дойче веле

Сделката може да бъде сключена веднага след като Доналд Тръмп се върне в Белия дом: според американските медии Пекин обмисля да продаде ТикТок на мултимилиардера Илон Мъск. Какво се знае?

Според съобщения в медиите китайските власти обмислят възможността дейността на социалната мрежа ТикТок в САЩ да бъде придобита от технологичния милиардер Илон Мъск. В Пекин е обсъждан вариантът онлайн платформата X на Мъск да поеме контрола над американския ТикТок и да управляват услугите заедно, съобщава германската АРД, позовавайки се на агенция Блумбърг.

Уолстрийт Джърнъл твърди, че има готовност сделката да бъде сключена веднага след встъпването на Доналд Тръмп в длъжност на 20 януари. 

Говорител на ТикТок заяви пред британската телевизия БиБиСи, че от компанията не може да се очаква да коментира „чиста измислица“.

Приложението за видеоклипове има над 170 млн. потребители в САЩ. Именно заради това там тема на обсъждане е до каква степен Пекин получава достъп до данните на американските потребители и възможността да организира кампании за оказване на влияние в платформата.

Изтича срокът на ултиматума

ТикТок принадлежи на базираната в Китай група ByteDance. Миналата година в САЩ приеха закон, изискващ платформата да прекрати връзките си с компанията майка под заплаха дейността ѝ да бъде забранена на американска територия на 19 януари тази година. Ако не бъде извършена продажба, съществува риск на този ден компанията да прекрати дейността си.

Това накара ТикТок да се обърна към Върховния съд на САЩ с искане поне за отсрочка. На изслушването обаче съдиите не бяха убедени от аргумента, че законът нарушава свободата на словото, залегнала в Конституцията на САЩ. Тръмп също призова съдиите да му дадат повече време за постигане на споразумение относно платформата.

От ТикТок посочват, че ByteDance е мажоритарна собственост на международни инвеститори. Въпреки това, като се има предвид, че седалището ѝ е в Пекин, компанията майка трябва да се съобразява и с изискванията на властите. Правителството също има право на глас при продажбата.

Мъск е силно ангажиран в Китай

Отношенията между САЩ и Китай са обтегнати, в това число и заради обвинения в шпионаж и наказателните мита. Сега ТикТок може да се превърне в материал за преговори.

Илон Мъск, който дари над 250 млн. долара за предизборната кампания на Тръмп и в момента е един от най-близките му довереници, е в много добри отношения с китайските власти.

Китай е един от най-важните пазари за продажби на Тесла. Компанията беше първият чуждестранен производител на автомобили, на когото беше разрешено да построи завод в Шанхай, който е изцяло собственост на компанията на Мъск. Другите винаги е трябвало да създават съвместни предприятия с китайски партньори. Някои наблюдатели смятат, че влиянието, което Мъск би могъл да окаже върху Тръмп в Белия дом в бъдеще, е предимство за Китай.

Сподели:
 Джейк Съливан: Стратегическите цели на Русия във войната срещу Украйна се провалиха

Джейк Съливан: Стратегическите цели на Русия във войната срещу Украйна се провалиха

Има възможност за постигане на справедлив мир за Украйна, твърди съветникът на Байдън

"Приятелски" удар по Путин - Иран отказа да признае Крим за руски

"Приятелски" удар по Путин - Иран отказа да признае Крим за руски

Техеран не признава също и окупираните части от Донецка и Луганска област за територия на Русия

Лавров с нова глупост: САЩ и ЕС извиват ръцете на Сърбия, искат да предаде Русия

Лавров с нова глупост: САЩ и ЕС извиват ръцете на Сърбия, искат да предаде Русия

Русия е поискала спешни консултации със Сърбия относно ситуацията след санкциите на САЩ