28 Ноември, 2024

Ще помогне ли коронавирусът на Китай в битката със САЩ за световно превъзходство?

Ще помогне ли коронавирусът на Китай в битката със САЩ за световно превъзходство?

Китай постигна невъзможното: след няколко месеца световна „синофобия“ (омраза към Китай – бел.ред) тази страна внезапно набира популярност по целия свят. Причината - Пекин предоставя помощ на всички нуждаещи се страни, засегнати от Covid-19. Основният геополитически съперник на Китай, САЩ, напротив, се огражда от целия свят и изглежда все по-лошо в очите на другите. Край на това съперничество ще сложи изобретяването на ваксината срещу вируса, пише руският вестник “Взгляд“, цитиран от "Фокус".

Доналд Тръмп се обяви за "президент във военно време". На брифинг в Белия дом той изнесе реч за коронавирусната епидемия - която вече е определена като най-сериозната и дори най-мрачна реч на президента. Няколко пъти в речта се чуваше израза „война срещу невидимия враг“. Според президента борбата ще изисква не по-малко обединение на нацията, отколкото през Втората световна война. След това Тръмп и министърът на отбраната Марк Еспър обявиха серия от мащабни мерки за борба с Covid-19 на фона на нарастващия брой заразени. Всички тези мерки обаче засягат само собственото им население.

Междувременно Китай, който все още е водещ по броя на случаите (над 81 хиляди), започна мащабна кампания през последните дни в помощ на други страни, страдащи от пандемията. И така, Пекин обеща да изпрати самолет в Гърция със защитни средства, предаде РИА Новости в петък. В същия ден украински Ил-76 отлетя за Китай, който трябва да се върне в Киев със специален медицински товар, съобщава Regnum.

Този вторник китайският посланик информира киргизските власти за предстоящото пристигане на партида тестове, защитно облекло и друго оборудване, необходимо на лекарите. Дори от Триполи, където се намира едно от двете правителства на воюващата Либия, те също се обърнаха към Пекин за помощ.

Засега говорим за средства за диагностициране на болестта и средства за сдържане на инфекцията. Но е ясно, че светът с нетърпение очаква появата на доказана ваксина срещу коронавируса. Разработването й започна почти едновременно в няколко страни, включително в Русия, но Китай и САЩ изглежда са най-близко до успеха досега. Тази седмица Пекин обяви началото на клинични изпитвания върху хора с нова ваксина и че набирането на доброволци вече е започнало. Но един ден преди китайците, американците бяха първите, които обявиха пускането на тестове на първата си експериментална ваксина и че първият доброволец вече е получил първата инжекция.

Между другото, както писа вестник „Взгляд“ по-рано, в началото на март Тръмп тайно се опита да надхитри германските учени от компанията CureVac, работеща върху ваксина срещу коронавируса. Освен това се разбра, че ваксината е предназначено "само за САЩ". Предвид стила на поведение на Тръмп изглежда, че той сериозно планира да си запази изключителното право да лекува „невидимия враг“. За щастие на останалата част от човечеството, Берлин отказа сделката.

Състезанието за ваксината - елемент на геополитиката

Конкуренцията за това кой ще открие първото лекарство за Covid-19, по същество се превърна в ново поле за глобално съперничество между Китай и САЩ, казват експертите. „Самата битка за ваксината помага да се видят формите и пейзажите на четвъртата световна и втората студена война“, пише Алексей Куприянов, изследовател от Руската академия на науките в своя канал в „Телеграм“.

Който пръв пусне в производство коронавирусната ваксина, ще получи „сериозни политически точки“, каза политологът. „Но това може да се окаже друга държава с развита фармацевтична индустрия, например Индия или Израел. Тогава можем да кажем, че тази партия ще завърши наравно. Ако това е Китай, тогава имиджът му ще бъде значително подсилен “, прогнозира експертът. Куприянов е убеден, че засега Вашингтон запазва всички шансове за победа срещу Пекин. „Действията на САЩ не са толкова бързи, колкото китайските, но това забавяне на скоростта е разбираемо, тъй като Китай вече се справи с избухването на епидемията, а САЩ са в разгара й“, обясни той пред вестника. Според Куприянов, Китай сега активно се опитва да промени отношението си към епидемията и факта, че преди това е скрил обхвата й и със закъснение реагира на нея.

„Първо, беше създадена преграда от предразсъдъци по отношение на китайските туристи, които не бяха пускани в много страни, само защото са китайци. Но сега ситуацията бавно се измества от категорията на компенсация за отрицателен образ към прилагане на мека сила. Пекин помага на Италия, докато съседните държави от ЕС просто затварят своите граници “, каза Куприянов.

Алексей Маслов, ориенталист, е съгласен, че създателят на ваксината ще спечели предимство по отношение на репутацията на световната сцена. „Това ще говори за успеха на системата - научна и социална. Това ще се отрази на геополитиката.

Ако това е Китай, той ще започне да доставя ваксината безплатно или на някаква символична цена, действайки като спонсор на спасяването на света.

В САЩ има изградена съвсем различна система от биологични лаборатории и финансиране на научни изследвания, така че е малко вероятно те да бъдат в състояние да направят това “, каза Маслов.

Маслов е убеден, че Пекин е в състояние да компенсира загубите на авторитет от коронавируса. Според прогнозата му, след материалната помощ, страната ще започне да предоставя финансови средства на Европейския съюз. След кризата през 2008 г. Китай рязко увеличи износа на капитал в чужбина. „Когато страните от света се нуждаеха от пари, Китай побед кризата със своята ликвидност. Тогава много държави, предимно в Европа и Централна Азия, попаднаха под влиянието на Пекин. Много активи се намират под китайски контрол. Най-вероятно същата стратегия ще бъде приложена и сега “, предложи Маслов.

„Докато Китай беше под влиянието на коронавируса, на страната не й беше до това. И сега започна контраатака ", каза Маслов и добави, че сега Китай ще изглежда като остров на стабилността и икономическата сигурност като" светеца покровител на болния свят ", а САЩ" няма да изглеждат много красиви на този фон. "

Covid-19 като „Втора Суецка криза“ от 1956 г.

Други анализатори също отбелязват, че неадекватните действия на САЩ по отношение на епидемиятa и фокусът на Белия дом само върху вътрешната политика са позволили на Китай да демонстрира меката си сила и да завземе световното лидерство. Както пише изданието „Русия в глобалната политика“ в петък, през 1956 г. Суецката криза бележи края на господството на Обединеното кралство на глобалната сцена. И ако САЩ не се изправят срещу ново предизвикателство, тогава пандемията на коронавирус може да бъде повторение на кризата в Суец.

Грешки бяха направени не само от американски служители, но и от самия президент Доналд Тръмп, чиито послания предизвикаха паника и несигурност сред населението. Освен това публичният и частният сектор не са готови да произвеждат и доставят антивирусни продукти, пише изданието.

По време на епидемията от ебола през 2014-2015г САЩ създадоха и ръководеха коалиция от десетки държави, за да се противопоставят на разпространението на болестта, но Тръмп отхвърли подобни стъпки в случая с коронавируса. Дори няма признаци на координация със съюзниците.
Сякаш усещането, че популярността на Китай на планетата изведнъж започна да нараства, отново беше компенсирано с критика – не от американските политици, а от техните съюзници. Синът на бразилския президент Жаир Болсонаро, Едуардо, член на долната камара на бразилския парламент, сравнява разпространението на коронавирус в Китай с Чернобил. Той написа в своя „Туитър“, че „отново диктатурата избра да скрие нещо сериозно“ и „Китай е виновен за проблема, а решението му е свободата“.

Според Bloomberg ядосаният китайски посланик Ян Ванмин поискал Болсонаро да се извини. Той отказа. Тогава в спора се намеси председателят на Горната камара - Сената, опозиционерът Деви Алколумбре, който също беше заразен с Covid-19. Той се извини на Пекин от името на всички бразилски депутати и подчерта, че това как Китай се справя с епидемията е пример за целия свят.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство