Кап. Румен Георгиев
„Хора, които избират корумпирани политици, измамници, крадци и предатели, не са жертви, а СЪУЧАСТНИЦИ“.
Горният интересен цитат, циркулиран онлайн през последните седем-осем години дълго време се приписваше на Джордж Оруел. Наскоро Orwell Society и The Orwell Foundation потвърдиха пред Reuters, че този цитат не принадлежи на английския писател.
Цитатът е анонимен и остава всеки един от нас да си отговори на НЕ лесния въпрос: какъв си, гласувайки за една или друга политическа партия…. „жертва или съучастник?“
Ако гениалният д-р Тони Филипов /светла му памет и дълбок поклон/ беше сред нас, щеше да каже: „Ние не сме напълно единодушен“ и щеше, както винаги, да е прав.
Това е един екзистенциален въпрос, който се занимава с нашия избор на ценностна система и изисква дълбока работа на саморефлексията в търсене на морална отговорност за своето поведение и действие към себе си и обществото.
Казано просто – това е въпрос от живия живот
в търсене на собствената СЪВЕСТ,
чиста или пристрастна, лицемерна или изгорена, при даване на гласа си за тази или онази политическа партия.
СЪВЕСТТА е слуга на ценностната система на човека-гласоподавател и ако тя /ценностната система/ е или слаба и незряла, или е плод на идеологическа мунщровка от съветски тип, или пък е продажна, създава слаба и гузна съвест, превръщайки индивида в „жертва или съучастник“ при избора на корумпирани политици, измамници, крадци и предатели.
Който се познае ….. да се засрами, ама надали! Кандидати бол.
Интересно, как досега никой от нашите филмови сценаристи не е създал сериал/и/, описващ родната политическа бъркотия….. има толкова материал. Спомнете се сериалите „Yes, Minister“ и „Yes, Prime Minister“, „Veep (Вице)“ …… Ще се наредим редом до тези шедьоври. Сигурен съм, че и Netflix ще прояви интерес; дори предлагам и заглавия:
„Много шум за нищо“ /взето назаем от Шекспир/, или пък „Хем сърби, хем боли“ /може и обратно/. И двата сериала ще съчетават ситуации на трагедии с политико-комедийни елементи, т.е. едни супер актуални трагикомедии. Разликата ще бъде само, че трагикомедията се отнася за сериозна постановка с щастлив край, а при нас ситуацията е МЪКА БЕЗ КРАЙ.
Но …… развлекателната част да почака.
Със „сериозната“, обаче сме я забатачили; изборите от 29 окт 2023 г. провокираха съществения въпрос: колко компетентно действат ОРГАНИТЕ /държавни, партийни, медийни…./, имащи ключова роля в провеждането на демократични, честни и свободни избори в реални условия?
Всъщност, тази статия е предназначена за хора, които никога няма да я прочетат.
След този мрачен увод, искам, все пак да фокусирам вашето внимание върху събитията довели до касиране на машинния вот на 29 окт 2023 г. Едни го класифицират като случка или събитие от не толкова важен характер, казаха…. все пак имаше избори; други,
категорично го определиха като "активно мероприятие".
Уикипедия много точно дефинира "активното мероприятие“ като „форма на дейност, изразяваща се в организирането и провеждането на действия от страна на политически организации, държавната власт и нейните институции или специалните служби, респективно разузнаването и контраразузнаването на страните, насочени в посока постигане на предварително набелязани, най-често политически цели.“
Умна Уикипедия …… точно в десетката!
Впоследствие, впечатление направи и упорката: причината е „човешка грешка“, дефинирана като „глупост“. Възприе се и се цитираше от определени телевизионни анализатори, целящи омаловажаване на „случката“.
Не знам защо се сетих за онзи фукльо, който си купил нов бумеранг и безрезултатно се опитвал да изхвърли стария. Резултатът бил плачевен.
Не се изисква особени знания и квалификации, за да се класифицира „случаят“ като безусловен ИНЦИДЕНТ, заслужаващ сериозно анализиране, с фокус върху идентифицирането и коригирането на основните причини довели до този низ от куриозни действия и странни решения, даващи основание министър председателят акад Денков да го определи като "активното мероприятие“.
Понастоящем държавната власт и нейните органи работят в сложна и силно нестабилна среда, което се отразява и на органите за управление на изборите. Изборният процес и отговорният човешки ресурс е подложен на множество рискове във всички фази и когато фактори като технология, липса или ниска компетентност на отговорни органи, подадена неточна, непълна или „изкривена“ информация, споменавам само няколко,
създават НЕСИГУРНОСТ
Когато рисковете не се разбират, не се адресират и се оставят да се реализират, те могат да подкопаят доверието в процеса и дори загуба на доверие в изборната технология, което явно е била целта.
Дори и акад Денков да се окаже прав за "активното мероприятие“, фактът, че то се е материализирало, говори, че рисковете или не са били адресирани, или са подценени, или казано кратко: процесът на формалното управление на риска сериозно „куца“ или липсва.
Управление на риска трябва да бъде задължителен процес във всички правителствени агенции/органи, включително и за ЦИК, защото играе съществена роля в защита на доверието в изборите, особено на фона на вътрешни и външни заплахи или хибридни атаки.
Няма изнесена публична информация до каква степен процесът на управление на риска при избори е въведен в държавните органи, фактът, че системата се проби толкоз лесно показва, че е необходима сериозна ревизия целяща:
• Подобрена способност за идентифициране , оценка и управление на заплахи
• проактивно управление;
• повишено съответствие със законовите и регулаторни изисквания и международни норми;
• Идентифициране на слаба или липса на компетентност при отговорните служители и мерки за повишаване на съответните компетенции
• По-добро управление на комплексни рискове
• Подобрена организационна ефективност и устойчивост
• Увереност при вземане на трудни и законни решения
• Минимизиран потенциал за нежелателни действия, като измами
• подобрено доверие на заинтересованите страни;
• подобрена оперативна ефективност и ефикасност;
• подобрено организационно обучение
• изграждане на позитивна култура за управление на риска
• всички органи разбират каква е рамката на риска, какви са приоритетите на риска и как конкретните отговорности се вписват в тази рамка.
• Изграждане на стабилна рисковата комуникация, включваща регистри на риска, категоризиране на риска, мерки за минимизиране на риска и отговорник, матрица на риска и т.н. ……
Фокусът върху недостатъчното управление на риска, като основна причина /root cause/ за възникналия инцидент /канселиране на машините за изборите на 29 окт 2023 г/, ще е полезен за в бъдеще за идентифициране на различните мерки за политически рискове и предотвратяване или развитие на конфликти. Очевидно е, че настоящите подходи и стратегии за управление на риска са недостатъчни, за да се справят с повратните точки на риска. Вероятно, те са предназначени за реактивно, а не за проактивно изпълнение, или са възпрепятствани от задкулисни игри.
Необходимо е ревизиране на стратегията за управление на риска, която да помага на отговорните за изборите органи да развият бързи и законни реакции в реално време, както и да установи дългосрочни подходи за изграждане на УСТОЙЧИВОСТ, така необходима за осигуряване целостта на изборите и укрепване на демократичните процеси.
Още от България
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"
Костадинов пак над закона - щурмува БНБ заради „скрита“ визита на МВФ
Лидерът на "Възраждане" настоява да информира фонда за това че „правителството фалшифицира данните за инфлацията и дефицита“