Антикорупционната комисия е платила 22 510 лв. за принтиране и за преводи, свързани с производството по конфискация на имущество в Швейцария на бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев.
Това съобщава в. "Сега", като се позовава на данни, предоставени от комисията, след като вестникът спечели дело срещу нея за достъп до информация. От информацията се разбира, че на първа инстанция съдът в Швейцария е наложил обезпечителни мерки срещу имуществото, а втората инстанция ги е отменила.
Вестникът припомня, че през 2015 г. са наложени запори и възбрани върху имущество на банкера и семейството му във фирми, банкови сметки, автомобили, картини, имоти в различни части на страната. Тогава комисията е обявила, че има запор и върху имот и сметки в Швейцария, но не е уточнила, че на втора инстанция те са вдигнати.
Вестникът е потърсил информацията за разходите по делото, след като при внасянето на иска за конфискация в съда шефът на комисията Плавен Георгиев обяви, че искът е придружен от 28 хил. страници с доказателства и всички материали по него тежат близо 6 т. Първоначално той отказва информация за разходите с мотива, че това е служебна тайна - аргумент, опроверган от съда. Въпреки това информацията е дадена едва след публикация на вестника, че има отказ от предоставянето й въпреки съдебното решение.
Делото за конфискация на имущество на Василев и семейството му е образувано през март 2016 г., а в началото на миналата година е спряно, за да поиска съдът тълкуване по казуса от Съда на ЕС в Люксембург.
Къщата на Цветан Василев в Швейцария
Антикорупционната комисия е платила 22 510 лв. за принтиране и за преводи
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГЕРБ изпревариха ПП-ДБ с възпроса за изтеклия мандат на ВСС
За да не се повтори фиаското с конституционната им реформа, поискахме задължително тълкуване на това дали със закон може да се ограничат правомощията на ВСС
Патова ситуация: Отново няма номиниран за председател на ВАС
Мандатът на досегашния председател Георги Чолаков вече е изтекъл, но той ще изпълнява временно функциите на ръководител на важната инстанция
КЗК взе на прицел застрахователите заради "Гражданска отговорност"
Има съмнения за извършено нарушение на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) от страна на редица застрахователни дружества