24 Ноември, 2024

Швейцария удължава срока на предпазната клауза срещу българи и румънци

Швейцария удължава срока на предпазната клауза срещу българи и румънци

Между 2016 и 2017 г. нетната миграция от България и Румъния се е увеличила над два пъти на фона на спад на миграцията от другите страни от ЕС.

Швейцарското правителство реши да удължи с една година ограничението на броя разрешителни за работа за българи и румънци до малко под 1000, предаде БТА.

Такава предпазна клауза има в споразумението за свободно движение между Швейцария и двете страни.

Между 1 юни 2018 г. и 31 май 2019 г. общо 996 разрешителни за работа могат да бъдат издадени на български и румънски мигранти, уточни вчера правителството, съобщи швейцарската телеграфна агенция (ATS). Такова решение бе взето и през юни миналата година, когато за първи път беше активирана предпазната клауза.

Свободното придвижване на граждани на България и Румъния влезе в сила през юни 2016 г., но с опцията да се ограничава броят на разрешителните за работа всяка година, ако това е в ползва на местната работна сила. Клаузата може да бъде активирана до 2019 г.

Както и миналата година швейцарското правителство е особено обезпокоено, че голяма част от работниците от двете страни заемат сезонни работни места в сектор с над средното равнище на безработица.

Между 2016 и 2017 г., точно след въвеждането на свободното движене на хора, нетната миграция от България и Румъния се е увеличила над два пъти на фона на спад на миграцията от другите страни от ЕС.

Швейцария за първи път активира през 2012 г. такава предпазна клауза - будещ спорове инструмент в сложните отношения на страната с ЕС - за да ограничи броя на пристигащите от новите членки на Евросъюза, присъединили се през 2004 г.

Берн реши също така да разшири обхвата на клаузата за всички страни членки на ЕС на следващата година, но бе силно критикуван от Брюксел. Оттогава ограниченията не могат да бъдат прилагани за 17-те страни членки, присъединили се преди 2004 г. 
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства