23 Декември, 2025

Си Цзинпин: От ситуацията в Украйна зависи сигурността на Европа

Си Цзинпин: От ситуацията в Украйна зависи сигурността на Европа

Си Цзинпин

Китай винаги е подкрепял мира, заявява още китайският лидер

Нужни са активни действия от страна на Европейския съюз в посока възстановяване на мира в Украйна чрез подкрепа на руско-украинските преговори. Това заяви по време на видеоконферентна връзка с германския канцлер Олаф Шолц китайският президент Си Цзинпин, съобщава вестник „Renmin Jibao“.

"Китай винаги е подкрепял мира. Всяка от заинтересованите страни трябва да подкрепи възстановяването на мира чрез насърчаване на преговорите между Русия и Украйна", заяви китайският лидер.

Както уточни Си Цзинпин, Пекин подкрепя всички усилия на международната общност, които могат да укрепят политическия диалог между Москва и Киев. Според него от ситуацията в Украйна зависи сигурността на европейските държави.

"Заради украинската криза Европа отново се оказа на кръстопът. Трябва да се положат всички възможни усилия, за да се избегне ескалация на конфликта и разрастване на неговите мащаби, тъй като това може да доведе до неконтролируема ситуация", добави председателят на КНР.

Руско-украинските преговори се водят от 28 февруари, като делегацията на Москва е ръководена от съветника на руския президент Владимир Медински. В Беларус бяха проведени няколко срещи, след което страните продължиха да общуват чрез видеовръзка. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на на изданието, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум

„Тук решаваме ние!“: Гренландия отвърна на Тръмп след заплахите за сила и анексиране

„Тук решаваме ние!“: Гренландия отвърна на Тръмп след заплахите за сила и анексиране

На фона на заканите от Белия дом със сила да поемат контрола над острова, премиерът Нилсен и лидерите на ЕС обявиха общ фронт в защита на неговия суверенитет