Той припомни, че това е втора руска атака срещу американски обект в Украйна след поразяването на офиси на Boeing в Киев по-рано тази година
Украинският външен министър Андрей Сибига съобщи, че в нощта на 21 август руска ракета е поразила предприятие на голяма американска компания за електроника в Закарпатия. Според него ударът е нанесъл тежки щети и е причинил множество жертви.
„Напълно цивилен обект, без връзка с армията. Няма военна логика или необходимост – това е чист терор срещу хората, бизнеса и нормалния живот“, написа Сибига в социалната платформа "X". Той припомни, че това е втора руска атака срещу американски обект в Украйна след поразяването на офиси на Boeing в Киев по-рано тази година.
Нападението е част от масирана вълна от ракетни и минохвъргачни атаки, които през нощта засегнаха западната и централната част на Украйна. Взривове бяха регистрирани в Мукачево, Хмелницки, Луцк, Лвов, Ровно и Запорожие, а в Киев системите за ПВО бяха активирани.
Ударът идва дни след срещата между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин в Аляска – първата от 2018 г. насам. Въпреки тричасовите разговори, съгласие за прекратяване на войната не бе постигнато. На 18 август украинският президент Володимир Зеленски се срещна във Вашингтон с Тръмп и европейски лидери, докато Кремъл заяви, че Путин е готов за преки преговори със Зеленски.
Разговори Путин-Тръмп
На 15 август Доналд Тръмп и Владимир Путин проведоха първата си среща от 2018 г. насам във военновъздушната база Елмендорф в американския щат Аляска, близо до град Анкъридж. Разговорите се проведоха пъвоначално само между двамата президенти, а в последствие във формат "три на три“, като продължиха почти три часа.
След срещата Путин и Тръмп дадоха кратка пресконференция. Тръмп определи разговорите като продуктивни, но отбеляза, че не е било възможно да се постигне пълно съгласие по няколко ключови въпроса. Въпреки че сделката за Украйна беше обсъдена, тя не беше сключена, а американският президент добави, че Украйна първо трябва да "се съгласи“ с нея, без да уточни подробностите по нея.
На 18 август украинският президент Володимир Зеленски пристигна в Белия Дом с европейските лидери за разговори с президента на САЩ Доналд Тръмп за уреждане на войната в Украйна.
По същото руският президент Владимир Путин потвърди готовността си да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски. Той е обявил това по време на телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава AFP.
Още от Свят
Тръмп съсипва американското разузнаване, иска още съкращения
По време на полет за Уисконсин Тръмп каза пред журналисти, че разузнавателната структура отдавна е станала твърде голяма и няма да има нищо против, ако щатът ѝ бъде значително съкратен.
НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро
Междувременно бившият специален представител на САЩ по преговорите за Украйна Кърт Волкър заяви, че Украйна може да обучава НАТО
Новото искане на Иран към САЩ: Ако Тръмп иска да постигне споразумение...
В рядко интервю за CNN Резаи хвърли светлина върху вижданията на иранските стратези за следвоенното бъдеще на страната, съдбата на Ормузкия проток и възможните действия на Иран при ново нападение.