25 Януари, 2026

Румъния: С България и Турция да разширим противоминните си дейности в Черно море

Румъния: С България и Турция да разширим противоминните си дейности в Черно море

„Черно море ще продължи да бъде бойно поле за Русия. Ние трябва да я възпрем и да защитим нашите интереси, които са енергийна инфраструктура, морска търговия и свобода на корабоплаването."

Румъния, България и Турция трябва да разширят дейността на противоминната си група в Черно море и да включат в нея патрулиране за защита на енергийни инсталации и търговски пътища от евентуална руска атака. Това заяви румънският министър на отбраната Йонуц Мощяну в интервю за агенция Ройтерс, цитирано от Дарик.

След руската инвазия в Украйна през 2022 г. свободно плаващи мини създадоха заплаха за корабоплаването в Черно море, поради което през миналата година съюзничките в НАТО от региона - Румъния, България и Турция, създадоха съвместна противоминна група (MCM Black Sea).

„Този проектще трябва да бъде разширен  през следващите години в патрулен проект. Ще обсъдим това в близко бъдеще с нашите съюзници.“ - каза Мощяну пред Ройтерс.

„Черно море (…) ще продължи да бъде бойно поле за Русия. Ние трябва да (я) възпрем и да защитим нашите интереси, които са енергийна инфраструктура, морска търговия и свобода на корабоплаването. Това са нашите цели и те ще бъдат защитени“, заяви румънският министър на отбраната.

Румъния има 650-километрова сухопътна граница с Украйна и по време на войната на територията ѝ са падали многократно фрагменти от руски дронове. Мощяну съобщи и за „почти ежедневни“ опити за заглушаване на сигнала на мобилните телефони в Черно море, като поясни, че зад тези опити вероятно стои Русия. Руската страна редовно отхвърля тези обвинения.

Очаква се Румъния да стане най-големият производител на природен газ в ЕС и да се превърне в нетен износител на газ през 2027 г., след като бъде завършен голям офшорен проект за добив.

Мощяну каза още, че Букурещ, която в момента се опитва да ограничи бюджетния си дефицит, който е най-високият в ЕС, вероятно няма да направи принос в новия финансов механизъм на НАТО "Списък с първостепенните нужди на Украйна" (Prioritized Ukraine Requirements List, PURL).

Румъния дари на Украйна противовъздушна батарея „Пейтриът“, участва в обучение на украински пилоти и направи възможен износа на около 30 млн. тона украинско зърно през пристанище Констанца.

Сподели:

Коментари (0)

Обама: Убийството в Минесота е трагедия, атакуваща американските ценности

Обама: Убийството в Минесота е трагедия, атакуваща американските ценности

„Смъртта на Алекс Прети е разбиваща сърцето трагедия. Тя също така трябва да бъде сигнал за събуждане за всеки американец, независимо от партията."

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Публикацията на „Тайм“ отбелязва, че по-голямата част от смъртните случаи са настъпили на 8 и 9 януари, когато властите са потушавали протестите с най-голяма сила

Зеленски: Документът с американските гаранции за сигурност е на масата за подписване

Зеленски: Документът с американските гаранции за сигурност е на масата за подписване

„После той ще бъде изпратен за ратификация от Конгреса на САЩ и от украинския парламент.“