Следя какво се случва при пандемията от коронавируса. Правителството направи правилен хода, като реши да отпусне 10 млрд. лева за справяне с кризата. Това са 8% от БВП, така направиха и другите страни. Сега е важно как да се използват и с какво темпо. Това коментира от Вашингтон бившият финансов министър Симеон Дянков кризата и мерките, които кабинетът предприе у нас във връзка с кризата, предизвикана от коронавируса.
На този етап кризата е здравна, затова трябва да се прави всичко, хората да са здрави. Търсенето и предлагането е различно сега и голямата цел е да се подпомага бизнеса и домакинствата. Трябва да се търсят и други, още по-ефективни схеми за подпомагане на домакинствата. Добре е също безлихвените кредити да се дават на бизнесите, които се нуждаят. Но под каква форма ще се опрощават тези кредити предстои да се мисли. До този въпрос ще стигнем след няколко месеца, обясни Дянков.
По отношение на мярката, свързана с овладяването на безработицата - 60/40, тя на този етап помага, бързо влезе в действие, което е добре. Други страни обаче в това отношение са по-щедри, като мярката е 80/20. Това се прави не само, за да се запазят работните места на повече хора, но и по-сериозно да се подпомагнат домакинствата.
Не само в богати страни като САЩ и Германия има такава мярка, има я и в Румъния, и в С Македония. Когато излезем от кризата потреблението много по-бавно се възстановява. Трябва да търсим начини този въпрос да се реши, подчерта бившият министър.
Тази криза има три фази, обясни Дянков. Първата – здравните мерки, свързани с наложената карантина. Втората – как търсенето и потреблението да се запази на някакво ниво. Третата - да не са допусне задлъжнялост както на бизнеса, така и на домакинствата. Добре е бизнесът да не влезе в несъстоятелност. Ще се налагат още мерки това да не случи, за да може икономиката да тръгне. Трябва да се дават пари през банките с 0% лихви. Държавата трябва да е щедра, защото това е криза, която не сме виждали досега. Сега, освен че няма пари и бизнесът не работи, затова в тази посока трябва да бъдат фокусирани мерките. Освен това е добре данъчната система да се включи на обратна скорост – за това трябва да мисли и България.
Що се отнася до влизането на България в еврозоната, Симеон Дянков е категоричен, че – ще сме по-сигурни, ако сме в еврозоната.
Засега ние сме изключени от мерките на ЕЦБ, което ни пречи, за да се възстановим по-бързо от кризата. ЕС ще отпуснат четири пъти по-малко средства за справяне с кризата – 500 млрд. евро, в сравнение с ЕЦБ, от които и ние ще може да се възползваме, но това предстои да се случи. Затова влизането в еврозоната е много важно за нас. Но според мен основната тема у нас сега е кризата на потреблението – хората не купуват, не пътуват, както са свикнали и това може да се проточи за месеци. Затова трябва да се мисли за мерки, което да направят така, че домакинствата да имат повече пари – държавата да им ги даде безвъзмездно, колкото и странно да ви звучи това от моите уста, аргументира позицията си Дянков.
Той посочи, че в този момент капитализмът изпитва трудности, това е шок за целия свят, но той ще оздравее и ще стане по-силен, ще има и промени – и като сектори в икономиката, и като общество.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство