Очертава се пореден скандал по болната тема за рекордно скъпата електроенергия, пише "Сега". Още вчера ексдепутатът от БСК Георги Кадиев настоя държавните институции да обявят какъв процент от изтъргуваните в сряда огромни количества ток (основно от АЕЦ "Козлодуй) са купени от фирми, чиято основна дейност е "износ на електрическа енергия“. Информацията за търговете е налична в ЕСО, така че Министерството на енергетиката, КЕВР и БНЕБ - Българската независима енергийна борса, лесно могат да направят такава справка, за да разберем отново ли бе направена "схема" за сметка на българския бизнес, коментира Кадиев на страницата си във Фейсбук.
Днес Мая Манолова, лидер на "Изправи се. БГ", даде подробности за "схемата", критикувайки държавните институции, че ще докарат българската промишленост до фалит.
На вчерашните търгове на борсата са били изтъргувани 495 мегавата, от които 300 мегавата са най-евтиният ток - от АЕЦ "Козлодуй", а останалите са от държавната ТЕЦ "Марица изток 2". В наддаването са участвали 8 чуждестранни търговци и още 19 компании, основно свързвани с империята на бизнесмена Христо Ковачки. Огромната част от електроенергията вече е препродадена (изнесена), само една четвърт ще остане за българските предприятия, обясни Манолова. Тя твърди, че търговците са спечели около 45 милиона от вчерашните сделки.
Тези порочни търгове са в пълен разрез с обещанията, че държавата взима мерки и ще бъде осигурен ток на достъпни цени и за големите, и за малките енергоемки фирми, обяви председателката на ИБГ. Тя за пореден път поиска оставките на служебния енергиен министър Андрей Живков и на директорите на електроенергийната борса и БЕХ.
Те са взели лъвския пай от 495-те мегавата, предложени вчера на борсата
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг