ЧЕЗ се опасява, че „Инерком“ няма да успее да плати сделката. Подозрението се подсилва и след изтичането на документ, който е свързан с финансирането на покупката. Това коментира пред БНР ръководителят на Надзорния съвет на компанията Вацлав Пачеш.
По думите му споразумението не се обвързва с политически щрихи в Чехия. Пачеш коментира обсъжданите теми по време на срещата между ръководството на ЧЕЗ и Гинка Върбакова. "Двата екипа заедно приготвят документите за компетентните органи, които трябва да одобрят сделката и по-специално Комисията за защита на конкуренцията. Става дума за регулаторни органи основно в България, не толкова в Чехия“, посочи той.
Другият елемент от разговорите е възможността българската държава да участва в сделката. „Това е голям проблем заради арбитража с българската държава. Разбира се, ако българската държава придобие активите, които ние продаваме, това ще бъде сериозен правен проблем. Въпреки това правните екипи започнаха работа и резултатът ще бъде ясен след седмица, две или може би повече“, добави още Вацлав Пачеш.
По думите му ЧЕЗ няма да се откаже от арбитража в името на това да приключи сделката. „Страхувам се, че „Инерком“ няма да успее да си осигури средства, за да плати активите на ЧЕЗ България.Тогава, мисля, че има други компании, които искат да закупят българските активи. Доколкото знам, интерес има от „India Power“ и от „Енерго про“ - това е друга чешка компания“, заяви Пачеш. Той изрази мнение, че премиерът Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да работи в България.
Вацлав Пачеш. © Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Това заяви ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Вацлав Пачеш
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни