30 Януари, 2026

Скопие омекна пред еврокомисар Кос: Добросъседските отношения с България са от решаващо значение

Скопие омекна пред еврокомисар Кос: Добросъседските отношения с България са от решаващо значение

Снимка: ЕПА/БГНЕС Еврокомисарят по разширяването Марта Кос не отстъпва по въпроса за конституционните промени

Муртезани и Марта Кос обсъдиха включването на българите в конституцията на Северна Македония

Македонският министър по европейските въпроси Орхан Муртезани и еврокомисарят по разширяването Марта Кос обсъдиха конституционните промени, чрез които българите трябва да бъдат включени в македонската конституция, предаде БГНЕС. 

БГНЕС припомня, че включването на българите в преамбюла на конституцията на Северна Македония е условие за започване на преговори за присъединяване между Скопие и ЕС. 

„Събеседниците обмениха мнения и по конституционните промени в контекста на предизвикателствата по европейския път. Те стигнаха до заключението, че добросъседските отношения са от решаващо значение за напредъка на интеграцията на Северна Македония в Европейския съюз и че всички решения трябва да бъдат в съответствие с волята на гражданите“, заявиха от Македонското министерство на европейските въпроси.

По-рано на 5 февруари Муртезани заяви, че от българска страна има сигнали за готовност за диалог. 

„Мисля, че се създава добра среда, която трябва да използваме не само за установяване на диалог, какъвто трябва да има между съседните държави, за да се изградят добросъседски отношения, но и пространство, което ще ни доведе до взаимно приемливо решение, което накрая ще ни доведе до влизане в ЕС“, каза македонският министър.

Муртезани и Кос също така обсъдиха реформаторските усилия на Скопие в контекста на европейското досие и Плана за растеж на Западните Балкани. Македонският министър подчерта ангажимента на страната за пълно прилагане на Плана за растеж, който ще бъде основна тема на предстоящата среща на лидерите на Западните Балкани в Скопие през март тази година. Муртезани изрази увереност, че Македония е готова да продължи с конкретни стъпки, които ще доближат страната до Съюза. | БГНЕС 


   

Сподели:

Коментари (0)

Радев за дължимия милион на ден по сделката с  "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Радев за дължимия милион на ден по сделката с "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Според него договорът с „Боташ“ гарантира „топлината за всеки български дом“ и работата на българската индустрия. 

Русия се въздържа от удари срещу енергийни съоръжения в Украйна до края на седмицата

Русия се въздържа от удари срещу енергийни съоръжения в Украйна до края на седмицата

Тази нощ атаки по украинската столица не е имало. Но очакваните за този уикенд нови преговори в Абу Даби няма да се състоят.

Сибига: МААЕ потвърди - руските атаки срещу украинския енергиен сектор са пряка ядрена заплаха

Сибига: МААЕ потвърди - руските атаки срещу украинския енергиен сектор са пряка ядрена заплаха

Ежедневните руски атаки срещу енергийната инфраструктура на страната не само излагат милиони украинци на зимния студ, „но също така оказват отрицателно въздействие върху ядрената безопасност в Украйна, доближавайки опасността от ядрена авария до ръба на превръщането ѝ в реалност“.