С България от време на време сякаш живеем в паралелни реалности. Така вицепремиерът на Северна Македония Никола Димитров коментира застоя в друстранните отношения.
"Сегашната политика на вето, натиск и изнудване създава негативна атмосфера и е инвестиция в антагонизъм и създаване на враждебност, а не приятелство", коментира Димитров пред местната телевизия "Сител".
Той смята, че на официално ниво няма език на омразата, но в социалните медии има хора, които "изразяват бунт".
"Когато кажете на съседа си, че сте резултат от етническо инженерство или езикът му не е език, разбира се, че ще има бунт. В преамбюла на Договора за приятелство е записано, че ще развиваме отношения на основата на взаимно уважение и разбирателство", каза Димитров.
Скопие се надява до края на годината България да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС, но засега няма голяма вероятност това да се случи.
"След всички преживявания досега с неизпълнението на обещанието за дата за започване на преговори от ЕС, за нас е особено важно да бъдем напълно честен и много внимателен по отношение на надежда, очакване, разочарование", посочи Димитров.
Той отново каза, че страната му е изпълнила необходимите критерии.
"Имаме резултати, но ЕС не си изпълни обещанията. Мисля, че е време да не критикуваме целия ЕС, защото има държави, които открито и много силно ни подкрепят. Имаме проблем с една държава", каза Димитров.
Това обаче вече не е точно така... Натискът на ЕК, САЩ и някои страни членки към София остава силен, но на европейско ниво има и някои от богатите страни, които имат резерви към разширяването на ЕС.
Целта на ЕК и Скопие е да се възползват от словенското ротационнно председателство на ЕС, което силно подкрепя разширяването на ЕС. Следващата година обаче започва френското председателство, което съвпада и с президентските избори във Франция. Разширяването на ЕС със сигурност няма да е най-удобната тема за президента Еманюел Макрон в предизборна кампания, в която ще се изправи срещу крайнодясната Марин льо Пен.
На въпрос дали той и правителството ще подадат оставка, ако РСМ не получи дата за началото на преговорите с ЕС през декември, той отговори, че може да говори само за себе си и че това ще се случи, ако прецени, че това ще се отрази на благото на страната и каузата на НАТО и ЕС.
"Не можем да носим отговорност за нещо, което трета държава прави. Ние сме отговорни за това, което правим. В случая ние сме зрялата страна, която не е направила грешки в отношенията, въпреки че имаме големи изкушения да сгрешим", допълни Димитров.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство