24 Ноември, 2024

Скопие пак се хвана за "македонския език": Той е защита и на европейската идентичност

Скопие пак се хвана за "македонския език": Той е защита и на европейската идентичност

Никола Димитров

Неприкосновено право на всеки народ е правото на самоопределение и избора на езика, който говори. Това е право на хората, които живеят тук, а не на друга държава или която и да е международна организация. А въпросът за езика и тази наша борба не е само защита на македонската идентичност, а борба за защита на европейската идентичност и ценности, от които трябва да се ръководи ЕС.

Това подчерта вицепремиерът по европейски въпроси на РС Македония Никола Димитров в обръщението си към Преспа форума за диалог „Западните Балкани: Частта, която не достига на Европа, за да бъде цяла”.

Пред участниците в панела, посветен на присъединяването към ЕС вицепремиерът посочи, че Северна Македония е успяла да реши дълготрайния спор за името, именно защото Гърция е признала и приела правото на гражданите на самоопределение. Но сега по пътя към своята европейска интеграция страната се сблъсква с проблеми, които досега бяха разглеждани като въпроси от техническо естество.

Според него, въпросът за езика и тази борба не е само за защита на македонската идентичност, но и за запазване на европейската идентичност и на ценностите, от които се ръководи ЕС.

„Европейският съюз е не само икономически гигант, но и водещ пример по отношение на ценностите. Чрез Лисабонския договор държавите-членки на ЕС се задължиха да защитават и пазят езиковите и културни различия на континента, така че не е европейско да се сблъскваме с пречки, които досега бяха третирани като въпроси от технически характер”, подчерта Димитров.

Той посочи, че това естествено тази част на Европа да бъде част и на ЕС, тъй като ѝ принадлежи в географско, икономическо, историческо и политическо отношение.

Бежанската криза и появата на т.нар. „балкански път” е очевиден пример, че регионът е неизменна част от европейската сигурност и ЕС. Най-големият проблем на ЕС по отношение на региона е загубата на доверие и вярата на хората от Западните Балкани в декларациите и решенията на европейските лидери. Става въпрос за регион, който се намира в двора, а не на границата на ЕС, което дава допълнителна тежест на проблема, с който се сблъсква Евросъюзът. Липсата на решение в дългосрочен план ще се отрази върху силите в региона, които вярват в европейските ценности, каза македонският вицепремиер. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства