28 Ноември, 2024

Сладкият ромон на газа и петрола

Сладкият ромон на газа и петрола

Татяна Дронзина

Може ли Китай да облекчи международните санкции, наложени на Русия - отговорите са два...

Татяна Дронзина*

Китай иска да запази връзките си с двете воюващи страни. В първия ден на войната китайското Външното министерство заяви че търговията  с Русия и Украйна ще остане „нормална“ и отказа да нарече атаката „инвазия“. „Китай и Русия са всеобхватни стратегически партньори. Китай и Украйна са приятелски партньори“, каза помощник-министърът на външните работи Хуа Чунинг. 

Най-добре и с двете

Балансираният тон на Китай е обясним. Търговията между него и Русия достигна рекордните 146,9 милиарда долара през 2021 г., което е ръст от 35,8% на годишна база. Вносът на Китай от Русия надвишава износа с повече от 10 милиарда долара. От сегашните нива търговията се очаква да нарасне с допълнителни 37%, за да достигне целта на Москва и Пекин от 200 милиарда долара до 2024 г. Търговията на Китай с Украйна се е увеличила с 29,7% миналата година до 19,31 милиарда долара. Тя също е рекордно високо, и е разделена сравнително равномерно между вноса и износа. Въпреки разликата в мащабите, парите са си пари. И Китай ги иска. На чело в списъка на интересите му са, разбира се, са

Енергоносителите

Пекин демонстрира своя икономически прагматизъм, и доказа, че е чужд на всякакъв абстрактен хуманизъм през 2014 година, когато се възползва от санкциите срещу Москва, за да увеличи собствения си натискът върху нея в посока намаляване на цените на газа. И те бяха значително по-ниски от колкото договорените преди. 

Сега китайското правителство уверява, че Китай няма да се възползва от трудностите на другите, визирайки двете воюващи страни. Но, както обикновено, се остави вратичка:  „Но като икономически субект китайските компании ще се стремят към максимални печалби с възможно най-ниски разходи“. Ами да. Работата на бизнеса е да прави бизнес. 

През втория ден на войната  Министерството на външните работи не отговори директно на въпроса  дали Китай ще купува повече руски петрол. Той  разкритикува "незаконните едностранни санкции" и каза, че Пекин и Москва продължават "нормално търговско сътрудничество", изисквайки от другите да не накърняват законните права и интереси на Китай и на други страни. „По този начин Китай ще осъществява нормално търговско сътрудничество в областта на енергетиката, но въз  основа на петте принципа на мирно съвместно съществуване и на основата на приятелските отношения с двете страни. Това, разбира се, включва сътрудничество в областта на енергетиката, а въпросните пет принципа са както следва: взаимно зачитане на суверенитета и териториалната цялост, взаимно ненападение, ненамеса във вътрешните работи на другия, равенство и взаимна изгода, и мирно съвместно съществуване.

Въпреки това, вносителите на петрол в Китай, най-големият купувач в света на руски суров петрол, за кратко спират новите покупки по море, докато оценяват потенциалните последици след инвазията в Украйна. Санкциите на САЩ, Великобритания и ЕС насочени към изолиране на Москва от световната икономика, не включват ограничения върху закупуването на руски нефт и газ - важен двигател на местната икономика. Въпросът защо има еднозначен отговор - защото от тази мярка биха повече загубили отколкото спечелили. Редовните купувачи на руски суров петрол, който се товари от пристанищата на Далечния изток, заявиха, обаче, че ще останат встрани, докато не бъде налице повече яснота относно финансирането и плащанията на товарите. Отделно, разходите за превоз на товари от Черно море са се утроили, тъй като спедиторите избягват региона поради рискове за сигурността.

Може ли Китай да облекчи международните санкции, наложени на Русия?

Отговорите са два. И двата са базирани на определени основателни съображения. Първия - и да иска, няма как да го направи. Втория - не иска и няма да го направи. Китай, втората по големина икономика в света, е единственото голямо правителство, което не е осъдило инвазията. Степента на китайска подкрепа, която Русия получава, вероятно ще се окаже решаващ фактор за това колко добре може да понесе дългосрочните последици. В този смисъл, многомилиардните покупки на руски газ от Китай за неговата жадна за енергия икономика са си един истински спасителен пояс за Путин.

Китай е единственият приятел, който може да помогне на Русия да притъпи въздействието на икономическите санкции за нейната инвазия в Украйна, но правителството на президента Си Дзинпин не дава никакви признаци, че може да е готово да рискува собствения си достъп до САЩ и европейските пазари, като направи твърде много. Дори и Пекин да иска, способността му да подкрепи президента Владимир Путин чрез внос на повече руски газ и други стоки е ограничена. Търговията на Китай с Русия не е достатъчна, за да компенсира въздействието на САЩ и европейски санкции срещу Москва, според Белия дом. и това не е далеч от истината - отношенията между Китай и Русия са на най-високо ниво в историята, но двете страни не са съюз. Правителството на Си може да подкрепи Путин в тези граници - и китайските компании може да използват ситуацията, за да преследват по-добри сделки - но ще се възпротиви открито да нарушава санкциите и да бъде обект на наказания. Китай не иска да се намесва толкова, че в крайна сметка да страда в резултат на подкрепата си за Русия. Всичко зависи от това дали той е готов да рискува достъпа си до западните пазари. По всичко изглежда, че не е- Русия просто не е толкова голям пазар. 

Банките и финансовите пазари

Може би това, което наблюдаваме днес, е първообраз на войната утре - финансовите пазари ще се превърнат в основно бойно поле - място за защита на либералните ценности, създаване на коалиции, групировки и съюзи с неочакван профил. и за разбира се, за налагане на санкции. Въпреки подкрепата за Русия, няколко китайски публични банки ограничават финансирането за закупуване на суровини от нея поради страх от западните санкции след инвазията в Украйна. С руската инвазия в Украйна най-малко две от най-големите държавни банки в Китай, ICBC и Bank of China, ограничават финансирането за закупуване на руски стоки. Решението е взето поради опасения, че разрешаването на финансиране може да бъде възприето като подкрепа за нахлуването на Москва и риск от санкции от САЩ и техните съюзници. Този ход може да е само временен. Има експерти,които твърдят, че два дни преди избухването на войната, Китай е циментирал отношенията си с Русия, като е закупил за последната седмица повече газ от тази страна, отколкото от Саудитска арабия. Представлява ли това някаква тенденция, която следва да наблюдаваме. Следващите седмици ще покажат.

*Текстът е публикуван на фейсбук страницата на автора.

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство