След 70 години издадоха изследване на проф. Долапчиев за превръщането на България в съветски сателит
Проф. Вучков представя книгата
Книгата е писана в емиграция, а за българската й премиера основната заслуга е на проф. Веселин Вучков
Вчера в Нов български университет бе представена пред академичната общност книгата „България: превръщането в сателит”. Неин автор е известният в миналото професор по право Никола Долпачиев, който проследява периода на съветизация на страната през периода 1944-1948 година. Долапчиев пише изследването си в емиграция преди 70 години, а сега то се публикува за първи път в родината му. Основна заслуга, за да достигне до българския читател има професорът по наказателно право Веселин Вучков, който установява контакт в САЩ с наследниците на Долапчиев,но и е автор на биографичния очерк към българското издание. Пред Faktor.bg проф. Вучков сподели:
„Радвам се, че на представянето вчера имаше хора с разнообразни професии, както и много студенти. Надявам се книгата да достигне до повече читатели, защото ще разберат гледната точка на един участник в голяма част от описваните събития. Това е така, защото освен професор по наказателно право в Университета с европейска известност, Никола Долапчиев е имал и политически изяви като привърженик на кръга „Звено“. Пред очите му се развиват всички бурни събития в родината за период от четири години: от 1944 г. до 1948 г., а и преди това. Натрупаното разочарование, заменило първоначалния оптимизъм след поражението на нацистка Германия във войната, го принуждава да се обяви за невъзвращенец по време, когато е посланик в Лондон. Книгата е подредена тематично, ето част от съдържанието: „България на прага на войната“, „Тъмни облаци“, „Въвличането във войната“, „Съветските войски окупират България“, „Комунизацията на българската армия“, „Преследване на вероизповеданията“ и др. Като изтъкнат юрист, проф. Долапчиев отделя най-голямо място на потъпкването на човешките права в България и на съветизацията на правото и правосъдието”, обяснява проф. Вучков.
За първи път изследването на Долапчиев излиза след смъртта му на английски език в Бразилия, а за българския читател книгата е съвършено непозната. Като емигрант в Лондон, Долапчиев е очевидец на създаването на Съвета на Европа като символ на защитата на човешките права.
Никола Долапчиев като адвокат в софийската Съдебна палата
„Самият Съвет на Европа е учреден чрез договор, подписан в Лондон през пролетта на 1949 г. Малцина знаят, че в първите години на заседанията на неговия Парламент са оставени няколко празни реда за поробените държави от Източна Европа, докато бъдат освободени от съветски диктат. На една от сесиите са поканени български емигранти, начело с д-р Г. М. Димитров, сред тях е и проф. Долапчиев. Обърнете внимание каква ирония на съдбата можем да открием: през 1992 г., след десетилетия, България се присъедини към Съвета на Европа и към най-големия юрисдикционен орган в целия свят – Съда по правата на човека в Страсбург, създаден на основата на Конвенцията по правата на човека. А дори и днес, разбира се, в съвсем други условия, България е в състояние на наблюдение от Съвета по някои показатели, както и обект на критични бележки за състоянието на правосъдието чрез Съвета на министрите и Венецианската комисия, които са органи на тази структура. Мисля, че дори от далечината на повече от 70 години проф. Долапчиев има своя скромен принос за демократизацията на родината ни”, допълва Веселин Вучков.
Преди година Faktor.bg публикува текст на проф. Веселин Вучков за проф. Долапчиев . Няколко дни след това почина синът на Долапчиев в САЩ, а неговата съпруга, Дорис Долапчиева, дава своя принос към публикуването на книгата, предоставяйки ръкописа.
„Освен това добавихме и неиздавани досега бележки на професора по повод поетата от него защита като адвокат пред т. нар. Народен съд на Княз Кирил, брат на починалия Цар Борис ІІІ. Специални благодарности ще отправя и към преводачите на текста – адвокат Симеон Стойчев и Мария Димитрова. А колегите от издателството на Нов български университет се проявиха като отлични професионалисти!“, казва още инициаторът за издаването на книгата проф. Вучков.
„България: превръщането в сателит” ще бъде представена пред по-широка аудитория на 17 февруари 2020 г., понеделник, от 18.30 часа в литературен клуб „Перото“ към НДК.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца