След Деветосептемврийския преврат през 1944 г. дошлата на власт с помощта на съветската окупация Българска работническа партия (комунисти) дала първо достъп на югославските тайни служби (УДБА) до секретите на Държавна сигурност.
Този позорен факт признава самата българска Държавна сигурност в документ, който desebg.com публикува. Той представлява строго поверителна справка за отношенията на българската Държавна сигурност с братските служби в страните с народна демокрация.
Документът на Дирекция Държавна сигурност е от 1949 г. и разкрива, че първите контакти със репресивни служби от други страни са тези на режима на Тито в тогавашната Югославия.
Те започват през 1946 г. и по всяка вероятност са под наставленията на лидера на висшия коминтерновски функционер и лидер на българската компартия Георги Димитров, който се връща в България то Москва през късната есен на 1945 г. и поема управлението на страната.
Известен факт е, че под диктовката на Сталин Димитров работи за реализиране идеята на съветския диктатор за създаването на Балканска федерация, чрез която Югославия да бъде задържана в орбитата на Кремъл за сметка на България, от която да бъде отцепена Пиринския край и превръщането ѝ в придатък на Югославия като автономна република.
Документът на ДС разкрива, че през 1946 г. в българската столица е пристигнал висш представител на югославското МВР, чрез когото е трябвало да бъдат установено сътрудничество между репресивните апарати на режимите в Белград и София.
На югославския представител на УДБА от българска страна е предоставен пропуск до МВР и Дирекцията на Държавна сигурност и контакти с „най-отговорните наши другари, което му позволяваше да се информира лично по много въпроси от нашата работа“, се посочва в справката на ДС.
Югославският представител на УДБА е бил в България до април 1948 г., когато връзките внезапно са били прекъснати и той е бил изтеглен.
Този разрив е в резултат на тежкия разкол, настъпил между Сталин и Тито през 1948 г., който довежда до изоставане на идеята от съветския диктатор за създаването на Балканска федерация на славянските народи.
Резкият завой влошава отношенията между НРБ и Югославия. ДС обаче се оказва изиграна, тъй като е подходила съвсем наивно към споделяне на част от своите тайни не само с представителя на УДБА в София, но и с югославската делегация, посетила България през февруари 1948 г.
„Поне от наша страна беше проявена искреност и те можаха да научат доста неща за работата ни“, посочва се в документа.
На делегацията на УДБА е била дадена „пълна възможност да се запознаят с организацията и методите на работа на органите“, се казва в справката.
В нея е описана информация и за първите контакти със тайните служби на комунистическия режим в Румъния, Чехословакия и Унгария.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и разузнавателните служби на страните от Източния блок 1944-1989”, издание на Комисия по досиетата, 2015 г.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и разузнавателните служби на страните от Източния блок 1944-1989”, издание на Комисия по досиетата, 2015 г.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас