Профили в социалните мрежи открито предлагат услуги от името на хакера, представящ се с псевдонима "Емил Кюлев", предаде БНТ.
В петък беше задържан 21-годишният Тодор Илиев, обвинен, че стои зад този прякор. Според прокуратурата той е успял да пробие базите с данни на над 30 държавни институции и компании, а след това ги е изнудвал, за да не ги разпространи. Според експерти, младият мъж е действал сам и е бил самоук, учил е само до 9 клас.
Един от профилите, които използват псевдонима "Емил Кюлев", обещава широка гама от хакерски атаки, извършена от професионалисти с опит.
"Хакване на всички социални мрежи. Аз съм хакера Емил Кюлев." - се казва в рекламно видео в една от страниците.
Без притеснение е публикуван телефонен номер – при позвъняване от журналистическия екип, човекът отсреща казва да се чуят след 10 минути, защото е „в обедна почивка".
"Хакването става за 15 минути. Пращате ми линк на самия Фейсбук или ми правите скрийншот на самия профил. Цената от 320 лева е на 240 лева. Свалихме я цената." – разказва по-късно той.
Не е съвсем ясно дали става въпрос за истински киберпрестъпници или за хора, които се възползват от известността на хакера с този псевдоним.
"За съжаление са много и лицата, които може да имат такива умения, а то и трябва много малко, за да можеш да пробиеш да кажем един Фейсбук профил", поясни Явор Колев, експерт по киберсигурност.
За първи път Колев е чул за хакера "Емил Кюлев" докато е оглавявал отдела „Киберпрестъпност“ в ГДБОП. Проверявана е информация, че предлагал във форуми данни на институции, но реално не е имал достъп до тях. Преди две години чул за него отново - вече в качеството си на експерт в голяма застрахователна компания, за която хакерът твърдял, че е откраднал данни и е поискал откуп.
"Ние установихме, че наши бази данни той не е достъпвал, няма пробиви в нашата киберсигурност и съответно ние събрахме достатъчно данни за неговата дейност, установихме кой е той и предоставихме данните на правоохранителните органи. Нашата компания не се е поддала на този натиск, данните, които разпространи нямат нищо общо с базата данни на компанията." - коментира още Явор Колев.
Според прокуратурата, обвиненият Тодор Илиев е успял да пробие базите данни на 33 компании. Прокуратурата твърди, че в криптопортфейли, свързани с него, са преминали биткойни за около 800 000 долара. Според защитата му, няма преки доказателства, че той и хакерът "Емил Кюлев" са един и същи човек.
"Образование няма, той е с доколкото знам основно образование, абсолютно самоук, тези хора обикновено имат високо мнение за себе си", допълни Явор Колев.
В момента Илиев е в ареста, а предлагането на различни хакерски услуги продължава. Според експерти, в мрежата няма 100% гаранции за сигурност, но киберхигиената и внимателната работа с лични данни до голяма степен предпазват от проблеми.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас