24 Ноември, 2024

След изборите: По европейски или по македонски

След изборите: По европейски или по македонски

Една сюрия неевропейски партии се опитват да ни стъжнят живота, канят се да ни извъртят македонски номер

Александър Йорданов*    

Следя припламващите полемики по въпроса какво правителство ще има след изборите. Намирам ги за безсмислени. Защото вариантите са два: европейски и македонски.

Първият предполага партията или коалицията победител на изборите, да бъде подкрепена от някоя от загубилите изборите партии, за да се състави правителство и да се избегне политическата криза. За целта е необходим европейски политически разум, демократична култура и ценности.

Вторият, македонският вариант, у нас бе приложен през 2013 г. и доведе до злополучното правителство на премиера Орешарски. Тогава загубилите изборите се сдушиха и наговориха срещу победителите. Направиха си те правителство и България естествено се заклатушка по нанадолнището. На последните парламентарни избори в Р Северна Македония  загубилите ги партии - СДСМ и ДСИ, се коалираха срещу победителите. Резултатът е, че антибългарската политика на Скопие стана още по-антибългарска, т.е. антиевропейска, което в определен смисъл констатира миналата седмица и Европейският парламент. 

Според някои "разбирачи" на политиката у нас е възможен след изборите и трети вариант, а именно съставяне на т.нар. програмно-експертно правителство. Но този тип правителства, които обикновено се рекламират като правителства на „националното спасение”, се оказват най-бандитските правителства. Защото при тях политиците остават в сянка, в задкулисието и оттам им дърпат конците, трупат си имането, а опира пешкира някой Орешарски. Трябва да е пределно ясно: отговорни политици не правят безотговорни "програмно-експертни" правителства. Европейското разбиране за политиката е друго: политиците лично участват в правителствата - с лицата си, с партиите си, със знанията и опита си. Всичко друго е от Лукавия.

Всъщност две се партиите,

които са спасявали България от политически и икономически катастрофи

през последните три десетилетия. Едната е Съюзът на демократичните сили, а другата е ГЕРБ. Затова и бе напълно логично за предстоящите избори именно тези две партии да се обединят и заедно да се опитат да победят на изборите. Факт е, че седмица преди изборите социологическите проучвания показват, че само коалицията на ГЕРБ и СДС е в състояние да победи на изборите партията съсипник на страната ни – Българската социалистическа партия. С други думи, само тази коалиция е в състояние да реши най-трудната, най-отговорната и европейска по значение и смисъл задача. И "Демократична България" е коалиция, но тя не може да реши тази национално отговорна задача. Нещо повече. Имам чувството, а местните избори го потвърдиха, че задкулисно ДБ флиртува с БСП. 

Обединението на ГЕРБ и СДС бе обусловено и от членството на двете партии в Европейската народна партия, т.е. това са партии от едно европейско политическо семейство и според европейската политика естествено е те да бъдат заедно. Европейската народна партия още на евроизборите приветства това ни общо явяване, което доведе и до победата ни. Подкрепи ни ЕНП и на местните избори. И сега ни подкрепя. Защото това е нормалното европейско отношение към политиката. 

При балканската политика на почит е безпринципността. Наблюдавам с любопитство, а и с гняв понякога, как заради пустият му управленски мандатец една сюрия опозиционни партии не смеят дума да издумат срещу скараното с конституцията поведение на проруския ни президент. Разчитат на далаверата след изборите: да се обединят срещу победителите и да гушнат подхвърленият им от него "кокал". Но би било жалко, ако след 125 години Алеко Константинов се окаже прав: „Европейци сме ний, ама все не сме дотам”.  И наистина много от българските политически партии не са европейски и не само в смисъл, че не членуват в никакво общоевропейско политическо семейство. Как да членува изобщо в такова семейство партия с името „Изправи се. Мутри вън!” Ами това би било куриоз, цирк балкански. Мурафетите на много от тези неевропейски партии у нас са чисто популистки, шоуменски и съм сигурен, че ще гледаме голям сеир в следващия парламент. Но тези неевропейски партии са в състояние да ни стъжнят живота. Защото се канят да ни извъртят  македонски номер.  

Разбира се, няма как да знаем отсега кой ще бъде победител на изборите. Но е важно да знаем, че за доброто на България е важно след тях партиите да постъпят по европейски, а не по македонски.

* Текстът е публикуван на Фейсбук страницата на евродепутата.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас