След изключително напрегнати дебати Народното събрание гласува на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г. Той бе подкрепен от 38 народни представители, 78 гласуваха „против“, а двама се въздържаха.
Текстът на закона предвижда дефицит от 3% от БВП- критерий, който трябва да бъде изпълнен, за да може страната ни да влезе в Еврозоната на 1 януари 2026 година. Не се предвижда повишение на данъците.
Дефицитът възлиза на 7 132 647 400 лв, а вноската в общия бюджет на ЕС е 2 020 542 300 лв. Предвижда се държавният дълг да достигне 61,7 млрд. лв. или 26,6% от националния продукт. Размерът на дълга, който може да се поеме през 2025 г. е 18,9 млpд. лв.
Народните представители също така гласуваха прагът за регистрация на фирмите по Закона за данъка върху ДДС да бъде намален от 166 000 лв на 100 000 лв. По време на среднощното заседание депутатите взеха решение за създаване на държавна верига хранителни стоки, въпреки че това е икономическа мярка, която едва ли ще намали сериозно финансовата тежест на домакинствата. Според Мартин Димитров тази мярка ще има съдбата на Държавната петролна компания.
Коментари (0)