Само броени часове, след като от прокуратурата съобщиха, че главният прокурор Сотир Цацаров е внесъл искане до Конституционния съд (КС) за обявяване на противоконституционност на текстове от закона за частна охранителна дейност, подобно съобщение дойде и от президентството.
От него се разбира, че държавният глава Румен Радев, който беше призоваван да наложи вето на закона, е поискал от Конституционния съд да отмени същите членове от приетия в края на януари закон, които и прокуратурата оспорва. Става въпрос за текстовете, които регламентират охраната на урбанизирани територии като вид частна охранителна дейност. Мотивите за искането до КС на държавния глава са сходни с тези на прокуратурата.
Ето пълния текст на съобщението, разпространено от пресслужбата на държавния глава.
В мотивите си президентът посочва, че общественият ред е ценност, която крепи целостта на обществото и дейностите по опазването му трябва да съответстват на нормите на Конституцията и законите, а те поверяват опазването му върху определени органи на публичната власт. „Държавата няма право да абдикира от грижата за сигурността и спокойствието на хората в населените места, вкл. в т.нар. урбанизирани територии. Възможността, която дава ЗЧОД на търговски дружества да извършват действия по охрана на урбанизирани територии, по същество е отказ от страна на държавата чрез нейните изпълнителни органи да осъществява възложените функции по охрана на обществения ред“, посочва Румен Радев в обръщението си към Конституционния съд.
Конституцията натоварва с функции за осигуряването на общественото спокойствие и обществената безопасност изрично Министерския съвет и областния управител, а осигуряването на обществения ред е част от ръководенето и осъществяването на вътрешната политика на страната, напомня държавният глава.
Президентът посочва още, че в ЗЧОД не е поставено изискване служителите, които се грижат за опазването на обществения ред, независимо от длъжността, която заемат, да са политически неутрални и да се ръководят единствено от закона. Такова изискване въвеждат чл. 116, ал. 1 от Конституцията, чл. 9 ал. 1 от Закона за политическите партии и чл. 146, ал. 3 от Закона за МВР. „Министерството на вътрешните работи е строго йерархична структура с присъщата й субординация, отчетност и контрол. Поверяването на функции по опазване на обществения ред на частноправни субекти, спрямо които са неприложими посочените принципи, поражда риск при осъществяване на тази дейност“, посочва още държавният глава в мотивите си.
Между аргументите на президента за сезирането на Конституционния съд са и липсата на специфични изисквания и конкретика относно патрулирането и комплекса специфични дейности, които ще бъдат прилагани за защита на имуществото и населението в урбанизираните територии, както и ограничаването на конституционната защита, която получават гражданите под формата на отговорност на държавата за вредите, причинени от собствените ѝ органи и лица, поставяйки охраната на урбанизираните територии във формата на частната охранителна дейност."
Още от България
Не успяха да изберат Силви Кирилов за председател на НС
117 гласа „за“, 104 „против“, 17 „въздържал се"
Божанов: ДБ ще подкрепи Силви Кирилов
„На този етап ние ще дадем своите гласове"
Манол Пейков: Един господин от "Възраждане" с леко прозрачен поглед ме удари
"Не знам как се казва, но той по принцип е от по-агресивните. Изглежда леко дрогиран", каза той