4 Април, 2026

Следената от Русия Анна Талхамер: Шпионската дейност във Виена стана много активна, следили са и шефа на спецслужбите

Следената от Русия Анна Талхамер: Шпионската дейност във Виена стана много активна, следили са и шефа на спецслужбите

Анна Талхамер, снимка: скрийншот - бТВ

Искали са да вземат лаптопа ѝ, има и информация, че е поръчано да я убият

„По принцип ФСБ (Федералната служба за сигурност на Русия) работи по следния начин: има посредници – Ян Марсалек в случая, който се свързва с други хора – формира отделни клетки. Тук не става въпрос за интелигентни агенти – използват криминално проявени, слабообразовани хора, които могат да манипулират.“

Това каза в интервю за бТВ следената от руски шпиони австрийска журналистка Анна Талхамер, главен редактор на списание Profil.

По думите й, в последно време шпионската дейност във Виена силно се е активизирала. Следили са дори шефа на спецслужбите на Австрия.

През декември Profil астрийското издание съобщи, че във Виена е задържана българка по подозрение в шпионаж за Русия, която е работила за Ян Марсалек и е следила Талхамер, както и шефа на австрийските тайни служби.

Тогава бяха посочени само възрастта и инициалите на българката – Т.Д., на 48 г. Преди дни Би Би Си разкри и името на жената – Цветана Дончева (Tsvetana Doncheva).

 „През лятото полицията ме информира, че съм следена от българска шпионска клетка. Информацията е от чатове на български граждани, които след това бяха установени. От чатовете става ясно, че това е продължило много месеци – през 2021, 2022 и 2023 г.“, обясни австрийската журналистка.

По думите на Анна Талхамер, тя е била шпионирана постоянно – следвали са я до работата ѝ, сядали са в ресторант до офиса ѝ, опитвали са се да намерят личния ѝ адрес – не знае дали се успели, дали са влизали в нейния дом и дали са взели нещо от нея.

Известно е, че са искали да вземат лаптопа и телефона ѝ, за да установят докъде е стигнала в разследванията си.

Има информация, че е било поръчано да я убият, но тя не може да каже доколко е истина.

„Може да не ми е дошъл редът“, коментира Талхамер.  

Причината да бъде следена според нея е, че години наред е разследвала дейността на Ян Марсалек.  

„Марсалек е един от основните посредници на шпионажа в Европа. Явно моите публикации са го ядосали и са искали да ме сплашат“, смята Анна Талхамер.

Журналиската обясни още, че в Австрия чрез регистри всеки може да провери кой къде живее, но тя е поискала личните ѝ данни да бъдат скрити от съображения за сигурност.

„600 са били запитванията с моето име през последните три години – понякога с псевдоними, понякога с истинските имена. Не зная какво са установили. Вероятно са искали да ме шантажират.“ - коментира главната редакторка на списаниe Profil.

Ян Марсалек е издирван в Германия след срива на компанията му, която се оказа в центъра на схема, чрез която бяха откраднати близо 2 милиарда долара. Тогава Марсалек предприема бягство с частен самолет, който каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.

В Лондон тече процес срещу група от шестима българи – Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова, Тихомир Иванчев и Иван Стоянов, за които се смята, че са били ръководени от Марсалек.

Сподели:

Коментари (0)

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Иран вдига залога: след Ормуз под заплаха е още един ключов пролив

Техеран намеква за възможна блокада на Баб ел-Мандеб – един от най-важните морски коридори за петрол и търговия, което може да предизвика глобален икономически шок

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

След 1500 дни на безмилостни атаки Русия рязко сменя тактиката във войната

Киев твърди, че Русия е започнала да използва нови маршрути, все по-модерни дронове и тактически умения в конфликта с Украйна

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Иран отвори частично Ормузкия проток за кораби със "стоки от първа необходимост"

Остава открит въпросът какво разбира Техеран под "потребителски стоки и продукти от животински произход"